Tak pokračujem teda tu o tých vegánskych proteínoch, ešte trochu mimo odbočím, ja som si jednu dobu kupovala "nedenaturovaný" srvátkový proteín - kvôli adrenálnej únave, ale takýto proteín je úplne nereálny, po dôkladnom preskúmaní som zistila, že niečo takéto neexistuje, zákon nedovoľuje výrobcom použitie surových mliečnych produktov, v Amerike je za to dokonca postih a všetky proteíny označované ako nedenaturované sú aj tak z pasterizovaného mlieka, v Amerike sa používa tzv. flash pasterizácia - tzv. blesková pasterizácia, kedy sa mlieko zahreje na 15-20 sekúnd na 71 až 74 stupňov celzia, ale aj pri takejto teplote sa mliečne bielkoviny už denaturujú, to len pre tých, čo si kupujú srvátkové "nedenaturované" proteíny. Môžete si to overiť napr. tu, kde výrobca tvrdí, že predáva nedenaturovaný proteín vyrobený z mlieka, ktoré prešlo flash pasterizáciou, lebo to vyžaduje zákon v Amerike:
http://www.radiantlifecatalog.com/produ ... upplementsTak som si potom nejakú dobu vyrábala srvátku sama doma, zcedila som vyrobený kozí kefír cez plátno a zostala mi tam surová srvátka, tá samozrejme ani zďaleka nedosahuje obsah aminokyselín ako kupované srvátkové proteíny, ale minimálne je to surový ľahko stráviteľný produkt.
Čo som ja doteraz študovala vegánske proteíny, Sun Warrior je špička v tejto oblasti, veľa firiem vyrába už ryžový proteín, žiaľ niektoré sú často kontaminované ťažkými kovmi.
Tu je napr. presné zloženie aminokyselinového profilu ich proteínu:
http://www.sunwarrior.com/store/protein ... nilla.htmlhttp://www.iherb.com/Sun-Warrior-Protei ... 1-kg/23099Ten proteín je surový z naklíčenej ryže a fermentovaný, čo zvyšuje podiel niektorých aminokyselín, má perfektnú stráviteľnosť a zachovanú enzymatickú aktivitu. Je známe, že kulturisti, ktorí sa cpú veľkými množstvami bielkovín, trpia často črevnou dyspepsiou, majú problémy s trávením a tie bielkoviny im hnijú v črevách, preto musia dodávať tráviace enzýmy. Každá bielkovna navyše je pre organizmus záťaž - pečeň, obličky, vznikajú odpadové produkty v procese metabolizmu bielkovín. Kulturisti stále niečo počítajú, stravu triedia podľa tabuliek, riešia aminokyselinové profily... na raňajky si dajú praženicu z piatich bielkov a žĺtka vyhodia, lebo tak to majú nalinajkované v časopise MUSCLE&FITNESS. Tam ide primárne o nárast svalovej hmoty a nie o zdravie človeka. To, že nejaký výživový postup funguje krátkodobo na nejaký cieľ - schudnutie, vyrysovanie svalovej hmoty neznamená, že je pre človeka vhodný dlhodobo. Ak sa človek oslobodí od izolovaného myslenia vo výžive, pochopí, že celistvosť potravín funguje omnoho komplexnejšie v ľudskom organizme.
Napr. toto je surový proteín od firmy Garden of Life, keď si človek pozrie to zloženie, sú tam samé klíčky - amarantové, prosové, ryžové, šošovicové, cícerové, pohánkové... ja si klíčky často odšťavujem, takže mám perfektný a čerstvý zdroj a nemusím si kupovať potom takéto produkty a izoláty, kde je vždy isté riziko oxidácie:
http://www.iherb.com/Garden-of-Life-RAW ... 22-g/22343Myslím, že je to aj lepšia voľba ako cpať do seba nejaké hrachové izoláty - vegánsky hrachový proteín.
Treba sa vždy naučíť čítať, čo výrobca tvrdí o svojom výrobku, napr. hrachový proteín - mám si ho kúpiť lebo neobsahuje sóju, umelé farbivá, umelé sladidlá, alergény, lepok, modifikované potraviny, je vegánsky a obsahuje enzýmy - ale toto všetko a ešte oveľa viac mi spľnajú napr. tie zeleninové a klíčkové šťavy+namočené semená a orechy, odšťavením ich zbavím vlákniny a získam koncentrovanú stravu. Niektoré orechy sa dajú pomlieť na pastu a táto fermentovať bididokultúrami, alebo napr. do mandľového mlieka pridám trochu hotového keífru (bez kefírových zrń) a nechám sfermentovať a tak zvýšiť ich výživovú hodnotu. Príp. "green smoothies" pre športovcov, kde sa doplnia superfoody ako napr. včelí peľ, maca, spirulina, chia semienka...:
http://www.youtube.com/watch?v=KHauIrMCjj8Konopný proteín nie je nič iné ako pomleté celé konopné semienko, z ktorých sa odstránil olej, ktoré je ešte jemne prefiltrované a zbavené hrubej vlákniny, aby tam zostala hlavne tá proteínová časť.
V súčasnej dobe si už ale tieto vegánske proteíny nekupujem, zdá sa mi to zbytočné a myslím, že ak má niekto možnosť si robiť surové šťavy hlavne zo zelených rastlín, klíčkov - tak tie sú dostatočným zdrojom aminokyselín - ja do nich pomixujem namočené konopné semená, mandle, slnečnicové a pod. Človek nepotrebuje toľko bielkovín ak ich konzumuje v nedenaturovanom stave. Jedine, ak by som vykonávala nejakú super náročnú športovú aktivitu, by to stálo za zváženie, príp. niektoré choroby ako adrenálna únava, podvýživa v dôsledku priepustného čreva a pod. Alebo ak nemám možnosť niekde si robiť surové šťavy - napr. na turistike.