Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je ned zář 29, 2024 4:19 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2969 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110 ... 198  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: pon srp 27, 2012 8:57 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
bludicka píše:
Pre mňa je záver taký, že občas "pre svoj dobrý pocit" si tú B12 dám, ale rozhodne nie každý deň. Jednu dobu som užívala dva týždne B12 každý deň, len tak pokusne, ja som po tom necítila vôbec nič - to neznamená, že som v tomto smere ok, ale každá štúdia o nejakom doplnku výživy skončí väčšinou s tým, že to máš brať každý deň, alebo minimálne čo najčastejšie, inak ti hrozí deficit.

Pri braní izlovaných látok človek nikdy nevie reálne posúdiť, nakoľko to jeho organizmus využije a či to naozaj potrebuje, môže sa len riadiť nejakými doporučeniami.

Já pořád nechápu kam směřuješ. Mě nezajímá porovnání deficitů různě se stravujících skupin, když o jejich životním stylu a o tom jak se stravujou vím velký kulový. Navíc deficity B12 u lidí konzumujících maso mě nezajímaj. Taková informace je pro mě naprosto zbytečná. Nemá pro mě žádnej přínost. To samý v bledě modrém je názor lidí na nebezpečnost rostlinný stravy kvůli deficitům B12. Proč se zabývat něčím co se mě osobně nijak netýká a co nemůžu ovlivnit? Zajímaj mě fakta a to co z nich pro mě plyne.

Efekt doplňování B12 jsi nepocítila proto, že určitě konzumuješ velmi velká množství kyseliny listový. Jak sem psal, prostuduj si https://vitaminb12bereteho.wordpress.com/. Jde o překlad rešerše vědecký literatury o vitamínu B12 a jeho vztahu k veganům a vegankám od Jacka Norrise, RD. Jestli dáváš přednost angličtině, tak tady máš originál: http://www.veganhealth.org/articles/vitaminb12.

BTW text je šířen pod licencí CC BY-SA 3.0, takže je možný ho přebírat, upravovat a používat i ke komerčním účelům, když je citován zdroj a u vytvořenýho díla je zachována stejná licence.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: pon srp 27, 2012 9:38 pm 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Citace:
Já pořád nechápu kam směřuješ. Mě nezajímá porovnání deficitů různě se stravujících skupin, když o jejich životním stylu a o tom jak se stravujou vím velký kulový. Navíc deficity B12 u lidí konzumujících maso mě nezajímaj. Taková informace je pro mě naprosto zbytečná. Nemá pro mě žádnej přínost. To samý v bledě modrém je názor lidí na nebezpečnost rostlinný stravy kvůli deficitům B12. Proč se zabývat něčím co se mě osobně nijak netýká a co nemůžu ovlivnit? Zajímaj mě fakta a to co z nich pro mě plyne.

Efekt doplňování B12 jsi nepocítila proto, že určitě konzumuješ velmi velká množství kyseliny listový. Jak sem psal, prostuduj si https://vitaminb12bereteho.wordpress.com/. Jde o překlad rešerše vědecký literatury o vitamínu B12 a jeho vztahu k veganům a vegankám od Jacka Norrise, RD. Jestli dáváš přednost angličtině, tak tady máš originál: http://www.veganhealth.org/articles/vitaminb12.

No neviem, či to bolo veľmi veľkým množstvom kyseliny listovej, žiadnu som extra vo forme doplnkov nebrala a zase niekedy si nerobím šťavy aj dva týždne a stravujem sa skôr vegetariánsky, lebo nemám na to podmienky. Ale Ty to máš naštudované, tak to vieš lepšie ako ja \":)\".

Ty keď užiješ B12, si si na 100% istý, že z toho niečo cítiš, nejakú pozitívnu zmenu vo svojom zdraví? Pretože ja úprimne povedané, necítim po väčšine doplnkov vôbec nič.

A tak čím sa mám podľa Teba riadiť? "Faktami v štúdii" alebo svojim subjektívnym pocitom, či mi daný doplnok pomáha alebo nie? Tak ja urobím kompromis, občas si ten doplnok zoberiem, "pre istotu". A presne to isté robím aj so selénom, jódom atď., ešte jód som cítila občas, ale selén teda neviem. Ty účinok týchto doplnkov priamo na sebe cítiš, alebo ich berieš len preto, lebo si myslíš, že by Ti mohli pomôcť?

To je ten rozpor medzi štúdiami a reálným stavom, kedy ja neviem posúdiť, či mi naozaj pomáhajú alebo nie.

A keď Ťa nezaujíma, čo píšem a nemá to pre Teba žiadny prínos, tak to proste nečítaj.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: pon srp 27, 2012 9:54 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
bludicka píše:
No neviem, či to bolo veľmi veľkým množstvom kyseliny listovej, žiadnu som extra vo forme doplnkov nebrala a zase niekedy si nerobím šťavy aj dva týždne a stravujem sa skôr vegetariánsky, lebo nemám na to podmienky. Ale Ty to máš naštudované, tak to vieš lepšie ako ja \":)\".
Podle toho cos psala bys jí měla mít víc než dost ve stravě.
bludicka píše:
Ty keď užiješ B12, si si na 100% istý, že z toho niečo cítiš, nejakú pozitívnu zmenu vo svojom zdraví? Pretože ja úprimne povedané, necítim po väčšine doplnkov vôbec nič.
A opravdu by měl člověk něco cítit? Subjektivní pocity bejvaj často mylný, obzvlášť co se tělesnejch pocitů týká. Spíš by se měl člověk cítit špatně, když má něčeho nedostatek. Doplňování toho čeho přijímá ve stravě málo rozhodně není na škodu.
bludicka píše:
A tak čím sa mám podľa Teba riadiť? "Faktami v štúdii" alebo svojim subjektívnym pocitom, či mi daný doplnok pomáha alebo nie? Tak ja urobím kompromis, občas si ten doplnok zoberiem, "pre istotu". A presne to isté robím aj so selénom, jódom atď., ešte jód som cítila občas, ale selén teda neviem. Ty účinok týchto doplnkov priamo na sebe cítiš, alebo ich berieš len preto, lebo si myslíš, že by Ti mohli pomôcť?
K těm sem se ještě nedostal, ale snažím se konzumovat víc potravin, ve kterejch se selen nachází. Uvidím, jestli se mi teď podařilo našetřit dost peněz, abych si moh koupit lugolův roztok.
bludicka píše:
A keď Ťa nezaujíma, čo píšem a nemá to pre Teba žiadny prínos, tak to proste nečítaj.
To sem nenapsal.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: pon srp 27, 2012 10:28 pm 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Účinky vitamínov a minerálov ľudia cítia až vtedy, keď sú väčšinou vážnejšie deficitní. Inak bude reagovať na doplnky fajčiar a alkoholik a inak vitarián.

Sú niektoré látky, ktoré majú tak významnú funkciu v tele ako napr. horčík, ktorý ľudia na sebe dosť jasne cítia, keď ho zoberú. Je to dané ale aj tým, že väčšina ľudí je naň deficitná.

A potom ešte jedna vec hrá rolu, či ide o makromnožstvá alebo mikromnožstvá daného minerálu v tele. Čiže vápnik, horčík, zinok potrebujem vo väčších množstvách ako mangán, meď, borón, vanádium, molybden, strontium.

Vždy sa snažím riadiť svojimi príznakmi a zdravotným stavom, takže ak mám anémiu a som unavená, spozorniem a venujem pozornosť železu, vitamínu B12, kyseline listovej.

Niekedy keď neviem presne, čo mi je, oplatí sa aj metóda pokus-omyl, čiže vyskúšať pár vecí na sebe, či niečo z toho nezaberie. Takto som ja postupovala pri sebe x-krát a niekedy sa to vyplatilo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: pon srp 27, 2012 11:41 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
bludicka píše:
Účinky vitamínov a minerálov ľudia cítia až vtedy, keď sú väčšinou vážnejšie deficitní.

No právě. Proto je lepší hlídat si jejich množství ve stravě a když tam nějakej není (v mém případě B12), tak ho dodávat jinak. Nic jinýho není optimální. Se shrnutím známých fakt ve 2. a 3. odstavci souhlasím. K tomu zbytku jen zopakuju, že tady subjektivní pocity prostě nefungujou. Když začnou fungovat, tak už seš v deficitu, což je špatně.

Zajímalo by mě, kolik lidí (i těch /opravdu/ zdravě se stravujících) dokáže vnímat problémy, hledat jejich možný příčiny a dopracovat se k problematice doplňování minerálů. Většina lidí o problematice neví, nepřemýšlí o tom a cítí se normálně i když je jejich stav naprosto katastrofální. Prostě si na to zvykli a často je ani nenapadne, že normální je cítit se mnohem líp.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: úte srp 28, 2012 6:20 am 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
A keď už sa aj ľudia odhodlajú pri zhoršení svojho zdravotného stavu nejaké tie doplnky užívať, žiaľ väčšina z nich je málo efektívna, lebo si kupujú zlé nevyužiteľné formy - to, čo im poradí lekár v lekárni a ten väčšinou nevie o tom skoro nič.

Hej, je to tak, väčšina ľudí môže dlhodobo fungovať s nejakým skrytým zdravotným problémom alebo deficitom nejakej živiny, hormónu a ani nevedia o tom, že nejaký problém majú a mohli by sa cítiť oveľa lepšie. Len cítia nejasne, že niečo s nimi asi možno nie je úplne v poriadku, občas sú unavení, nezvládajú toho toľko, čo predtým a keď sa aj odhodlajú ísť k lekárovi, ten im urobí len klasické vstupné krvné testy - nejaký krvný obraz, mineralogram, pečeňové testy a keď sú ok, tak lekár povie, že nič nenašiel.

Uvediem jeden príklad za všetky. Dnes má asi každá tretia žena problémy so štítnou žľazou, tie príčiny som tu už dakde spomínala. Tie ženy už dnes nie sú blbé, čítajú internet a dajú si dokopy, že možno s ich štítnou žľazou niečo nie je v poriadku, takže idú k svojmu lekárovi, ten im urobí test TSH - u nás a väčšinou aj vo svete je to jediný vstupný diagnostický test na poruchy štítnej žľazy. Ale tento test je často veľmi nepreukazný, čo sa týka funkcie štítnej žľazy, veľa žien ho má v norme, ono aj tie normy sú postavené veľmi odlišne v rôznych štátoch a napriek tomu môžu mať hypotyreózu. Ak chce žena ďalšie testy na hormóny T3, T4, lekár ich neurobí, ak je TSH "v poriadku". Jediné, čo jej zostáva, je nejaká známosť alebo si tieto testy zaplatiť - tak som to urobila ja. Lenže u nás dokonca aj keď lekár zistí mierne znížené hodnoty T3 a T4, tak väčšinou s tým nič nerobí, povie žene, že je to len veľmi mierna forma a že sa to možno dá do poriadku. A vďaka neefektívnej diagnostike a takisto aj liečbe, kopec žien prežije život s miernou formou hypotyreózy, ktorá môže mať o pár rokov katastrofálne následky - napr. poruchy srdca, hormonálne poruchy, neplodnosť, poruchy menštruačného cyklu a to už nehovorím o celkovej zníženej kvalite života.

Inak pri hypotyreóze býva veľmi často anémia a nedostatok B12, čo zase môže čiastočne súvisieť s tým, že je deficit HCL a vznikajú deficity zo zle strávenej potravy. To bol aj dôvod u mňa prečo som ja začala s užívaním B12.

Inak ako som čítala o tom B12, tak toto ma veľmi zaujalo:

Je veľmi jednoduché zistiť B12 nedostatok zobraním väčšej dávky 5000 mcg, pretože B12 má badateľný efekt v priebehu niekoľkých hodín u osoby, ktorá je deficitná.

Ale tak to už asi bude práve ten väčší nedostatok. Uvádzam to preto, že možno by to ľudia mohli na sebe vyskúšať, kúpiť si B12 a len tak preventívne si dať, že či pocítia účinok.

"It is easy to determine a B-12 deficiency by taking a large dose (5000 mcg) since B-12 will have noticeable effects within several hours in a person who is deficient. "

A napr. aj títo ľudia v recenzii na B12 píšu, že oni efekt B12 cítia na sebe veľmi jasne:

http://www.iherb.com/product-reviews/Ja ... s/117/?p=1

Z toho aké kvantum je tam pozitívnych recenzií asi je to naozaj látka, ktorú sa oplatí dopĺňať aj preventívne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: úte srp 28, 2012 9:51 am 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Pre tých čo lacno zháňajú lugol a nemajú šťastie v nejakej lekárni, dá sa často lacno objednať na ebay, ja som tak veľa krát objednávala niektoré doplnky:



Naposledy upravil Návštěvník dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
1i2w0e0c


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: úte srp 28, 2012 12:40 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
bludicka píše:
S tématom to súvisí tak, že mnoho štúdií je podávaných príliš jednostranne.

Napr. jedna otázka, čítal si častejšie na internete a v rôznych zdrojoch v súvislosti s nedostatkom B12 medzi vegetariánmi, vegánmi alebo medzi bežnými ľuďmi?

Všetko sa to točí iba okolo vegetariánov, vegánov. Ale to, že mäsožravci majú často rovnaký deficit B12 ako vegetariáni, sa nepíše skoro nikde.

A k čomu potom takéto štúdie vedú, keď si ich prečíta laik? Vedú k tomu, že vegetariánska strava asi nebude moc zdravá, keďže vytvára B12 deficit.

Pre mňa je záver taký, že občas "pre svoj dobrý pocit" si tú B12 dám, ale rozhodne nie každý deň. Jednu dobu som užívala dva týždne B12 každý deň, len tak pokusne, ja som po tom necítila vôbec nič - to neznamená, že som v tomto smere ok, ale každá štúdia o nejakom doplnku výživy skončí väčšinou s tým, že to máš brať každý deň, alebo minimálne čo najčastejšie, inak ti hrozí deficit.

Pri braní izolovaných látok človek nikdy nevie reálne posúdiť, nakoľko to jeho organizmus využije a či to naozaj potrebuje, môže sa len riadiť nejakými doporučeniami. Priamy efekt cítim pri máloktorom doplnku, teda s výnimkou napr. na liečbu infekcie, candidy, v podstate cítim len nejaké adaptogény, na energiu kofeín - zelený čaj alebo tie, ktoré majú súvis s hormónmi ako adrenálne a thyroidné výťažky, tie cítim okamžite. Pri väčšine doplnkov a vitamínov mám ale pocit, že hltám cukrové tablety.


Souhlasim,
po mych pokusech to vychazi podobne, vetsina potravinovych doplnku nemela skoro zadny efekt, daleko vetsi efekt mely zeleninove stavy, ale az v okamziku, kdy jsem jako zdroj pouzil louku a zahradku. To co se prodava jako potraviny moc ucinek nemelo.
Kde jsem u doplnku urcite zaregistroval pozitivni ucinek, byly pivovarske kvasnice a Schindeleho minerály. Pokud uz pouzivam nejaky doplnek, tak vzdycky do stavy, nikdy ne samotny, aby se pripadne vyuzil synergicky efekt.

Inzenyr

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: stř srp 29, 2012 1:40 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
Myslíte, že je 0,01 g váhou OK koupit si tenhle doplňěk pro koně?
http://www.lekarna.cz/equistro-betamag-12-1000g/

Pokud dobře počítám, tak cena vychází takhle:
Kód:
10000 dávek po  25 μg: 0,15 Kč / dávka
 5000 dávek po  50 μg: 0,30 Kč / dávka
 2500 dávek po 100 μg: 0,60 Kč / dávka
Všechny nutriční látky odpovídají „BIO-EFFICIENT“ definici pro účinné látky. To znamená, že jsou přítomné v biologické formě s vysokou absorpční schopností zajišťující vynikající stravitelnost a účinnost.

Dextróza 43 %, oxid hořečnatý 34 %, fumarát hořečnatý 3,4 %, palmový olej 5 %
Popel 36 %, hořčík (Mg) 15,0 %, vápník (Ca) 9,5 %, tuk 5 %, dusíkaté látky 1,5 %, vláknina 0,1 %, Vitamin B12 250 mg

oxid hořečnatý: http://cs.wikipedia.org/wiki/Oxid_ho%C5 ... Dnat%C3%BD, http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E530
fumaráty: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kyselina_fumarov%C3%A1, http://www.wikiskripta.eu/index.php/Cit ... %BD_cyklus

Z doplňků pro lidi přichází v úvahu
http://www.lekarna.cz/vitamin-b12-tbl-30/ (2,76 Kč / tbl)
Má 2 aktivní formy B12, kyanokobalamin a hydroxycobalamin (celkem 50 μg v tabletě), ale na tom asi nesejde. Může být cucán.

http://www.lekarna.cz/tekuty-vitamin-b12-30ml/ (2,71 Kč / dávka s neznámým množstvím B12)

Zbytek co sem našel buď nebyl primárně určen k doplňování B12 nebo obsahoval vitamíny a minerály, který asi můžou B12 ničit.
https://vitaminb12bereteho.wordpress.com/vegan_sources/ píše:
Herbert a kol. (1982, USA) referují, že vitamíny B1, B3, C a E a měď a železo můžou zničit B12. Testovali 15 multivitamínových přípravků, které denně používá odhadem sto milionů Američanů na neaktivní analogy B12 a všechny přípravky obsahovaly nějaké (6-27 % z celkového množství korinoidů – kyanokobalamin, tedy B12, patří mezi korinoidy – pozn. překl.).

Herbert V, Drivas G, Foscaldi R, Manusselis C, Colman N, Kanazawa S, Das K, Gelernt M, Herzlich B, Jennings J. Multivitamin/mineral food supplements containing vitamin B12 may also contain analogues of vitamin B12. N Engl J Med. 1982(July);307(4):255-6.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: stř srp 29, 2012 2:27 am 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
to chceš pre koňa či pre seba? \":)\"

hlavná zložka je tam oxid horečnatý je anorganická forma horčíka, čiže nič moc, ledaže by si to chcel na prečistenie čriev

anorganické formy horčíka sa používajú na prečistenie čreva a proti zácpe, pretože táto forma horčíka sa dobre nevstrebáva a keď jej človek užije väčšie množstvo, vyvolá to v čreve osmotický efekt (podobne ako tá soľná očista čreva) a hnačku

na výživu sú lepšie organické formy, ale Ty to chceš asi kvôli tomu B12

u nás je problém kúpiť kvalitný B12 vo forme methylcobalaminu, veď si objednaj z iherbu nejaký lacnejší, tento Ťa vyjde aj s poštovným 12 USD:

http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Me ... nges/43808

50mcg z tej lekárne je strašne málo - to by som nekupovala

u toho konského neuvádzajú o aký typ B12 ide, to by som nekupovala

Keď si to objednáš z UK, tak to pošlú rýchlo, tak do 5 dní:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: stř srp 29, 2012 3:51 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
bludicka píše:
hlavná zložka je tam oxid horečnatý je anorganická forma horčíka, čiže nič moc, ledaže by si to chcel na prečistenie čriev
Kód:
10 000 dávek po  25 μg: 0,15 Kč / dávka = 0,1 g přípravku,  34 mg oxidu hořečnatého
 5 000 dávek po  50 μg: 0,30 Kč / dávka = 0,2 g přípravku,  68 mg oxidu hořečnatého
 2 500 dávek po 100 μg: 0,60 Kč / dávka = 0,4 g přípravku, 102 mg oxidu hořečnatého
Sou to tak strašný dávky? Ono by těch 25 μg denně mělo podle doporučení podložených studiemi stačit, až doplním zásoby B12..
bludicka píše:
u nás je problém kúpiť kvalitný B12 vo forme methylcobalaminu, veď si objednaj z iherbu nejaký lacnejší, tento Ťa vyjde aj s poštovným 12 USD:
Ne, na to opravdu nemám a 1 tobolka se zbytečně vysokými dávkami B12 vyjde dráž než ty doplňky, na který sem tu odkazoval.
bludicka píše:
A inak ten konský je pekne drahý, 1 539 Kč (ca. 64 eur) za 250 mg B12+nanič forma horčíka.
Je to za kilo a 250 000 μg. To by při nejvyšším dávkování vydrželo tři a půl roku, při nejnižší 14 let. S minimální cenou na dávku a možností dávkovat B12 dle libosti.

Až peníze mít budu, tak si nechám změřit úroveň homocysteinu v krvi. To je nejlepší prediktor stavu B12. Měření samottnýho B12 nemá vypovídající hodnotu, protože nedokáže rozeznat aktivní formy B12 od neaktivních analogů. Koukal sem na ceník jedný pražský laborky a vyšetření stojí 450 Kč. To je víc než kolik utratím měsíčně za jídlo (což sou prakticky veškerý mý výdaje).
Testy na methyl malonovou kyselinu (MMA) laborka neprovádí.

Mám 500 μg tablety. Podle https://vitaminb12bereteho.wordpress.co ... endations/ budu brát dva týdny 4 denně a pak 2 týdně. Doporučený dávkování je 2 až 3,5 μg dvakrát denně, 25 až 100 μg jednou denně a 1 000 μg dvakrát týdně. To mi vystačí na akorát do konce ledna. Pak si chci koupit něco kde budu moct aplikovat co nejmenší dávky, abych zbytečně neplýtval penězi a B12.

Objednal sem si váhu s přesností měření 0,01 g, která bude dostupná začátkem října. 12. a 13. října pak budou krajský volby a já si vydělám 1 300 Kč ve volební komisi, pokud nebudu mít štěstí a nevylosuju si předsedu (pokud má někdo z ČR zájem vydělat si, tak se mi ozvěte, máte dokonce nárok na placený volno). Takže když zjistím, že mi to nic neudělá, tak bych šel do toho přípravku pro koně. Když budou prahy (a snad už i nějaká práce), tak si před začátkem jeho používání nechám změřit homocystein a třeba po čtvrt roce to zopakuju. Vlastně bych moh zkusit brát dvakrát denně dávky 5 μg a zkusit co to s homocysteinem udělá, pokud budu schopnej odměřit 0,02 g (6,8 mg oxidu hořečnatýho). To už by opravdu byl doplněk na věčný časy (70 let).

http://www.growmarket.cz/produkt/jz-115

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: stř srp 29, 2012 9:41 am 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Citace:
Ono by těch 25 μg denně mělo podle doporučení podložených studiemi stačit, až doplním zásoby B12.. To by při nejvyšším dávkování vydrželo tři a půl roku, při nejnižší 14 let. S minimální cenou na dávku a možností dávkovat B12 dle libosti. Až peníze mít budu, tak si nechám změřit úroveň homocysteinu v krvi. To je nejlepší prediktor stavu B12. Měření samottnýho B12 nemá vypovídající hodnotu, protože nedokáže rozeznat aktivní formy B12 od neaktivních analogů.

Ja myslím, že to zbytočne komplikuješ. Ale veď teda vyskúšaj, ja Ti napíšem len toľko z vlastnej skúsenosti, že ak nebudeš vôbec nič cítiť po braní B12, po pár mesiacoch to jednoducho zabalíš, človek nebude brať stále niečo, po čom nič necíti a už vôbec nie každý deň vážiť na mikrováhe 50 mcg. Robil si si už ten test s braním vyšších dávok B12, cítil si pri tom nejaké zmeny?

A to si sa dostal len po B12, to Ťa teda ešte čaká maratón ďalších štúdií, aby si si urobil perfektný plán na ďalšie doplnky, ktoré je vhodné doplňovať, ako ten selén, jód, dajme tomu D3, inak u toho D3 je kopec rozporných informácií o dávkovaní, tak som zvedavá, k čomu sa dopracuješ Ty. U toho jódu ani nehovorím, to je jeden z najkomplikovanejšch doplnkov na pochopenie.

Vitamíny sa samozrejme kazia a takisto oxidujú, takže aj keď si si ten konský B12 rozpočítal na 14-ročnicu a kúpil si si mikrováhu na presné váženie, je veľmi pravdepodobné, že po dvoch-troch sa to jednoducho pokazí. A takisto nevieš, aká je tam forma B12, to je dosť zásadný detail.

Ak si kúpiš dajme tomu ten Jarrow B12 v dávkovaní 1 tableta 500 mcg a tú jednu tabletu si rozdeliš na 4 kúsky, tak máš potom v 1/4 125 mcg B12 - ja myslím, že to už by mohlo byt pre Teba ok a je to určite praktickejšie ako váženie - to píšem zase z vlastných skúsenosti, keď som si kapsuľovala a vážila niektoré vitamíny, išlo to pekne na nervy a nakoniec som sa na to všetko vykašľala.

Hladinu homocysteínu môžeš mať zvýšenú, nielen pre deficit B12, aj kvôli nedostatku kyseliny listovej, B6, ale inak je to naozaj asi najlepšie vyšetrenie pre deficit B12.

A podľa čoho vlastne budeš vedieť, že máš dávkovať v daný deň 50 mcg a dajme tomu o dva týždne 100 mcg B12, to pôjdeš každý týždeň na meranie hladiny homocysteínu?

Hladina homocysteínu môže zostať nízka po roky, mesiace alebo dokonca len pár dní po tom, čo ste si ju nechali testovať a zistili, že je v poriadku. V súčasnej dobe neexistuje test, ktorý by vám povedal ako dlho bude váš B12 status adekvátny, po tom, čo nebudete dostávať spoľahlivý zdroj B12.

"They may stay low for years, months, or only days after they are tested and found to be healthy. At this time, there is no test that can tell you how long your B12 status will be adequate if you are not getting a reliable source of B12."

Citace:
Vlastně bych moh zkusit brát dvakrát denně dávky 5 μg a zkusit co to s homocysteinem udělá, pokud budu schopnej odměřit 0,02 g (6,8 mg oxidu hořečnatýho).

Tak veľa zdaru, Ty musíš mať fakt veľa voľného času. Som zvedavá, dokedy Ti tento B12 ošiaľ vydrží, možno pokým sa asi nezamestnáš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: stř srp 29, 2012 12:34 pm 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
A ešte jedna vec, kopec laboratórnych hodnôt je stanovených veľmi nepresne, doslova sa líšia od laboratóra k laboratóriu a ďalšia vec je, že my často vôbec nevieme, ktorá hodnota je pre telo naozaj najoptimálnejšia.

To len, aby si sa tak skalopene nespoliehal na tie vyšetrenia - ja by som to brala len čisto orientačne. Myslíš, že budeš schopný dávkovať B12 presne podľa potrieb Tvojho organizmu, pričom vôbec neberieš do úvahy x ďalších faktorov, ktoré môžu napr. ovplyvniť jednak hladinu homocysteínu a jednak sa môžu vyskytnúť faktory, o ktorých vôbec nebudeš vedieť, že Ti nejakým spôsobom znižujú hladinu B12 - ako nedostatok HCL, nejaké žalúdočné ochorenie, parazity v čreve, dysbakterióza....a pokiaľ neadresuješ tieto, môžeš si tam denne dávkovať B12 podľa tabuliek koľko chceš a aj tak nepokryješ aktuálnu potrebu Tvojho organizmu úplne optimálne.

Telo nefunguje tabuľkovo podľa hodnôt v nejakých štúdiách. Pretože vždy sa berú do úvahy len nejaké paušálne dáta a kto vie aký problém vlastne mali tí ľudia, čo u nich merali hodnoty homocysteínu a B12, aká bola presne ich strava, pretože pojem vegetarián je veľmi široký a môže to byť omnoho nezdravšia strava ako strava dajme tomu mäsožravca.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: stř srp 29, 2012 1:09 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
bludicka píše:
Ja myslím, že to zbytočne komplikuješ. Ale veď teda vyskúšaj, ja Ti napíšem len toľko z vlastnej skúsenosti, že ak nebudeš vôbec nič cítiť po braní B12, po pár mesiacoch to jednoducho zabalíš, človek nebude brať stále niečo, po čom nič necíti a už vôbec nie každý deň vážiť na mikrováhe 50 mcg.
Ne 50 μg, ale 200 mg.
bludicka píše:
A takisto nevieš, aká je tam forma B12, to je dosť zásadný detail.
Kdyby tam nebyla nějaká aktivní forma B12, tak to prodávat nebudou. A jak vyplývá ze studií, tak čím menší dávky B12, tím víc z vitaminu tělo využije. DDD B12 je 2 až 3,5 μg a vstřebatelnost je kolem 60 %. U 100 μg je vstřebatelnost 1 %. Spočítej si z jaký dávky toho využiješ víc.
bludicka píše:
Ak si kúpiš dajme tomu ten Jarrow B12 v dávkovaní 1 tableta 500 mcg a tú jednu tabletu si rozdeliš na 4 kúsky, tak máš potom v 1/4 125 mcg B12
Čtvrtit prášky? To mi přijde složitější než vážení, který zabere chvilku. A jak bych vlastně měl ten prášek rozčtvrtit, aby z větší části nebyl prášek?
bludicka píše:
Hladinu homocysteínu môžeš mať zvýšenú, nielen pre deficit B12, aj kvôli nedostatku kyseliny listovej, B6, ale inak je to naozaj asi najlepšie vyšetrenie pre deficit B12.
Vyšetření na B12 právě nejlepší není kvůli neaktivním analogům. Hladina kyseliny listové a B6 se dá zjistit a jejich deficity vzhledem k mý stravě určitě nemám.
https://vitaminb12bereteho.wordpress.co ... _reliable/
Citace:
V roce 2003 Herrmann a kol. publikovali studii o úrovni TC2 u veganů, veganek, vegetariánů a vegetariánek[3]; někteří z nich brali B-komplex (souhrnné označení pro jednotlivé vitamíny typu B – pozn. překl.), nicméně množství B12 nebylo zmíněno. Výsledky jsou v Tabulce 1.

Z tabulky je možno vidět, že hladiny B12-TC2 u veganů a veganek byly docela nízké, zatímco úroveň homocysteinu, zvláště u veganů a veganek nepřijímající B-komplex, byla mnohem vyšší než u nevegetariánů. Pravděpodobnostní analýza autorů ukázala, že úroveň B12-TC2 byla nejlepším prediktorem homocysteinové úrovně.
bludicka píše:
A podľa čoho vlastne budeš vedieť, že máš dávkovať v daný deň 50 mcg a dajme tomu o dva týždne 100 mcg B12, to pôjdeš každý týždeň na meranie hladiny homocysteínu?
Ne, já budu brát do konce ledna těch 2000 μg denně podle doporučení, nechám si udělat test na homocystein, pak budu brát třeba čtvrt roku pár μg dvakrát denně, udělám si test na homocystein a podle toho uvidím, jak na tom sem a kolik vitaminu budu brát dál.
bludicka píše:
Tak veľa zdaru, Ty musíš mať fakt veľa voľného času. Som zvedavá, dokedy Ti tento B12 ošiaľ vydrží, možno pokým sa asi nezamestnáš.
Jak sem psal, vážení je otázka chvilky a nemám s tím žádnej problém. Navíc už sem asi psal, že sem nezaměstnanej \":)\"
bludicka píše:
A ešte jedna vec, kopec laboratórnych hodnôt je stanovených veľmi nepresne, doslova sa líšia od laboratóra k laboratóriu a ďalšia vec je, že my často vôbec nevieme, ktorá hodnota je pre telo naozaj najoptimálnejšia.
Víme, jaký hodnoty sou neoptimální.
bludicka píše:
To len, aby si sa tak skalopene nespoliehal na tie vyšetrenia - ja by som to brala len čisto orientačne. Myslíš, že budeš schopný dávkovať B12 presne podľa potrieb Tvojho organizmu, pričom vôbec neberieš do úvahy x ďalších faktorov, ktoré môžu napr. ovplyvniť jednak hladinu homocysteínu a jednak sa môžu vyskytnúť faktory, o ktorých vôbec nebudeš vedieť, že Ti nejakým spôsobom znižujú hladinu B12 - ako nedostatok HCL, nejaké žalúdočné ochorenie, parazity v čreve, dysbakterióza....a pokiaľ neadresuješ tieto, môžeš si tam denne dávkovať B12 koľko chceš a aj tak nepokryješ aktuálnu potrebu Tvojho organizmu úplne optimálne.
Ne, nebudu schopnej dodávat optimální dávky podle potřeb organizmu. Možná tak po roce a několika testech na homocystein. Nedostatek HCl ani dysbakteriózu nemám, žaludek mám v pořádku, střeva bez parazitů... Sem naprosto zdráv.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: stř srp 29, 2012 3:32 pm 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Citace:
Ne 50 μg, ale 200 mg

Nemusíš ma chytať za každú blbosť, to bolo myslené, že si na tej mikrováhe odvážiš ekvivalent 50 mcg B12 v prášku, t.j. tých 200 mg.

Citace:
Kdyby tam nebyla nějaká aktivní forma B12, tak to prodávat nebudou.

No jasné, v lekárni predávajú, len to, čo funguje a len aktívne formy minerálov a vitamínov - tak si ich tam kupuj. Aj na tom tvojom konskom B12 píšu aký super vstrebateľný horčík obsahuje, možno to mysleli pre kone a nie pre človeka.
V lekárni Ti dnes predajú čokoľvek!, vitamíny a doplnky výživy sa vyrábajú na komerčnej báze, tu nemáme ako v Amerike GMP výrobné štandardy na doplnky výživy, ale ani to nemusí zabezpečiť, že daný doplnok je naozaj aktívny a funkčný.

A preštuduj si rôzne formy vitamínu B12 - cyanocobalamin, methylcobalamin, adenosylcobalamin a hydroxycobalamin - každý má tak trochu inú funkciu v tele a iný spôsob metabolizmu:

cyanocobalamin sa musí v tele premeniť najskôr na methylcobalamin a adenosylcobalamin, aby ho telo vôbec využilo, niektorí ľudia ale môžu mať problém s touto konverziou v pečeni a tak nemusia vôbec využíť podávaný cyanocobalamín, napr. ak má človek v tele vyššie množstvo kyanidu z fajčenia, má práve problém s touto premenou

hydroxycobalamin sa používa napr. na detox kyanidu a ortute

methylcobalamin - najaktívnejšia forma, používa sa hlavne na ochranu a regeneráciu nervov, je to jediná forma, ktorá sa zúčastňuje na regulácii cyklu spánku a bdenia.

adenosylcobalamin - druhá najaktívnejšia forma

http://www.prohealth.com/library/showar ... ibid=14192

Sú isté vážne ochorenia, kde napr. nemôžeš podávať cyanocobalamín, ale len hydroxycobalamín - napr. u autistických detí, iné formy nevyužijú. Takisto ľudia s chronickým únavovým syndrómom využívajú túto formu:

http://www.prohealth.com/library/showar ... ibid=15118

Tablety, nie prášok, si normálne rozdelíš tzv. deličom tabliet alebo ostrým nožíkom, ten delič tabliet ti ju bez problémov rozdelí aj na štyri malé kúsky, je to ostré ako žiletka - takto si to môžem dobredu nakúskovať a nemusím každý deň na mikrováhe niečo vážiť.

Telo VŽDY pri každom doplnku využije viac z menšej dávky.... pretože ak ho saturuješ niečím nad jeho potreby, tak samozrejme z 20 gramov vitamínuí C využije menej v konečnom dôsledku ako z 500 mg, to ale nie je vždy dôvod na to, aby som brala tie minimálne dávky, pri väčšej dávke zase má človek viac istotu, že naozaj telo dostalo to, čo potrebovalo a sú isté stavy, kedy má opodstatnenie brať vyslovene vysoké dávky za iným účelom, než je konkrétne doplnenie toho vitamínu, minerálu v tele, napr. sa využíva nejaká vlastnosť daného vitamínu - chelačná u vitamínu C alebo zoberiem horčík na preháňavý účinok, alebo ja som brala napr. hydroxycobalamin na detox ortute vo vysokých dávkach, takisto môžem brať viac jódu na detox.

Takisto aj napriek tomu, ak využijem dajme tomu z 1 gramu vitamínu c 80% a z 20 gramov len 50 %, stále to má opodstatnenie. Pretože ak dodávam ten vitamín C za účelom napr. liečby rakoviny, tak potrebujem tieto vysoké dávky, aby som dosiahla účinnú hladinu v organizme!

Čo sa stane s tým prebytočným B12? Je to vodorozpustný vitamín, nehrozí tam toxicita z nahromadenia, telo ho proste vylúči močom von, nič tragického sa nedeje. To u každého jedného doplnku je najoptimálnejší prístup každodenného užívania nízkych dávok, lebo tak telo vždy viac využije ako pri jednorázových väčších dávkach, to sa netýka len toho B12.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2969 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110 ... 198  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz