Je dlhodobé užívanie izolovaného ľanového oleja naozaj tak zdraviu prospešné? Tak tento článok ma asi najviac šokoval z toho, čo som prečítala za posledné roky o ľanovom oleji:
http://www.ndmnutrition.com/Facts%20on%20Flax.htmlĽanový olej má veľa zdravotných pozitív, prevencia rakoviny, liečba artrtitídy, vysokého krvného tlaku, srdcových ochorení, kožných ochorení.
Ale akonáhle beriem nejakú látku izolovane a vo veľkých množstvách, hrozí dokonca aj taký stav ako nadbytok omega-3 tukov v tele!
Ľanový olej blokuje tvorbu istých enzýmov v pečeni a znižuje tvorbu cholesterolu v tele, čo môže byť pre niektorých ľudí síce prospešné, ale pre iných nie, cholesterol, ktorý sa vytvára v pečeni je veľmi dôležitý pre tvorbu hormonov, nachádza sa v mozgu a nervovom tkanive. Tu nejde o oxidovaný cholesterol, ktorý upcháva cievy. Ľanový olej v podstate neprirodzeným mechanizmom dokáže zredukovať množstvo cholesterolu v tele, upraviť krvný tlak, na druhej strane blokovanie enzýmov v pečeni môže mať za následok aj jej poškodenie.
Aj keď kyselina alfa linolénová znižuje hladinu cholesterolu, v podstate prispieva k arterioskleróze, pretože spôsobuje oxidačné reakcie v tele a takisto oxidáciu cholesterolu a práve tento vytvára plaky v cievach.
Väčšina degeneratívnych ochorení je práve spôsobená nadbytkom kyseliny alfa linolénovej z rastlinných rafinovaných tukov skôr ako jej nedostatkom. Ale ani tie panenské nie sú extra výhra, lebo sú väčšinou bohaté na omega-6 a narušia pomer omega 3 a omega 6 v tele. Čim viac dodávam omega 6, tým viac omega 3 potrebujem na vyrovnanie, takže riešenie je skôr redukovanie príjmu omega 6 ako dodatočné dodávanie omega 3.
Ešte podotýkam, že autor píše hlavne už o čiastočne zoxidovanom ľanovom oleji, nie čerstvo vylisovanom. Ale takisto ak má niekto v tele nedostatok antioxidantov, môže aj tak oxidovať priamo v tele. A rovnako nadmerná konzumácia ľanového oleja dokáže zlikvidovať zásoby vitamínu E v tele, kde sa používa na ochranu proti oxidácii týchto tukov.
Problém ľanového oleja je takisto v tom, že ako izolovaný produkt je zbavený množstva synergických látok, ktoré by príp. zabraňovali oxidácii tohoto oleja v organizme a rozhodne nejde o prírodnú potravinu, ak je takto izolovaná.
Ako je to s protizápalovým efektom ľanového oleja?
Vraj ak ľanový olej potlačí zápalové reakcie, je to hlavne opäť vďaka vytváraniu voľných radikálov v organizme a aktívnom znižovaní počtu bielych krviniek a potlačeným zápalovej reakcie v podstate zbavím organizmus možnosti, aby sa liečil sám.
Hlavný dôvod prečo vlastne používa Budwigová ľanový olej naviazaný na sírne aminokyseliny je práve jeho veľký oxidačný potenciál v tele, ľanový olej sa ľahko zlučuje s kyslíkom.
Čo sa stane ak sa ľanový olej naviaže na sírne aminokyseliny? Stane sa vodorozpustným, to znamená, že nenasýtené mastné kyseliny nie sú tak dostupné pre tkanivá a nenarobia toľko škôd, sú chránené naviazaním na sírne aminokyseliny.
Rakovinové bunky má likvidovať práve zásobenie tkanív kyslíkom, ono sa nedoporučuje ani vysoký príjem antioxidantov v doplnkoch, ktoré by práve mohli zabrániť tomu ako funguje táto sírna zmes ľanového oleja v organizme, čiže zredukoval by sa oxidačný potenciál, prirodzené antixodanty v jedle sú ale podľa Budwigovej ok. Ono totiž v jedle nemáte nikdy šancu prijať také množstvá napr. vitamínu E, čo sa predávajú ako doplnky, je úplne nereálne získať napr. 400 IU vitaminu E z jedla, max. nejakých 30 IU napr. z mandlí. Z toho vyplýva, žeby sa rozhodne nemal používať na túto kúru ľanový olej konzervovaný vitamínom E, tu sa Budwigová vyjadruje dosť jasne, že pridanie antioxidantov znemožňuje kyslíkovú reakciu.
Doteraz vlastne nie je úplne jasné ako to funguje, lebo Budwigová nikde nepíše o voľných radikáloch a ľanovom oleji.
Johanna Budwig nedoporučovala rybí tuk len z dôvodu jeho vysokého spracovania, molekulárnej destilácie, ale ak by si niekto zohnal surový rybí tuk - zdroj som uviedla, bola by to možno ešte vhodnejšia varianta ako ľanový olej, len finančne náročná. Niektorí ľudia majú totiž s ľanovým olejom veľké problémy, ak majú napr. nádory citlivé na estrogény, ľanový olej je veľmi bohatý na phytoestrogény.
Ešte jedna poznámka... rybí tuk EPA a DHA oxiduje dokonca ešte viac, než ľanový olej!!! To len pre tých, čo jedávajú bežne dostupný rybí tuk v doplnkoch.
V závere toho článku je poznámka o tom ako vzniká celá propaganda okolo prospešnosti ľanového oleja, nikto nemá totižto profit z toho, aby robil štúdie, ktoré ukážu negatívne dopady ľanového oleja na zdravie človeka. Autor doporučuje konzumovať rozomleté ľanové semienka, kde sú prítomné látky ako rôzne antioxidanty, vitamín E, ktoré bránia jeho oxidácii.
Z toho vyplýva, že čokoľvek, čo berieme ako izolovanú látku dlhodobo vo väčších množstvách, nemusí mať až také konečné pozitívne účinky, aj keď pri istých ochoreniach a stavoch sa daná látka používa, ešte neznamená, že tento efekt je naozaj dlhodobo žiadúci a riešenie spočíva skôr v tom, aby sa odstránila základná príčina, čiže napr. pri srdcových ochoreniach zredukovať omega 6 tuky, upraviť stravu, ono aj tie saturované tuky rozhodne nie sú také zlo ako nám celé desaťročia tvrdili, pretože tie sú v tele stabilné, poskytujú oporu bunkovej membráne a cholesterol je základná látka pre výrobu mnohých hormónov a látok. Teraz sa zisťuje, že mäso, mliečne produkty zo zvierat, ktoré žijú voľne v prírode alebo sa voľne pasú môže byť celkom významným zdrojom omega 3 tukov a čiastočne aj DHA. Také mäso prirodzene menej obsahuje saturovaných tukov, má dobrý pomer omega 6 a omega 3. Rozhodujúcu úlohu hrá aj úprava, ak totiž potom mäso, napr. aj ryby pečiem v trúbe hodinu na 180 stupňov celzia, tak spoľahlivo zničím všetky hodnotné omega 3 tuky.
http://pinnaclepastures.com/grassfedfats.pdfAk niekto užíva ľanový olej len ako zdroj omega-3 tukov, tu je vhodnejší skôr rybí tuk kvôli obsahu EPA a DHA a to vo veľmi nízkych dávkach, písala som o tom viac vo vlákne rybí tuk.
Avšak pre človeka na bežnej strave s vysokou konzumáciou omega 6 tukov - stačí, že používa bežný rastlinný olej na tepelnú úpravu, je asi konzumácia nezoxidovaného ľanového oleja určite prospešná. Otázne je, či nejaké prospešné účinky získa z tejto konzumácie človek, ktorý jedáva zdravú stravu vrátane rôznych semien - konopné, chia, ľanové bez toho, žeby konzumoval nadmerné množstvá omega 6 tukov.