Václav píše:
Dobrý den, pane Jardo,
včera jsem poprvé v životě vyzkoušel Sankhapraksalanu podle vašeho návodu. Průchod slané vody a čištění proběhlo bez problémů. Když došlo na heřmánkový čaj, byl ještě docela teplý (příště ho zjevně nezakrývat), takže jsem ho musel upíjet spíš po doušcích, až poslední půllitr jsem mohl vypít rychleji. Pak ze mne ještě trochu vody vyšlo, ale mnoho toho nebylo a změnu barvy jsem nezpozoroval. Snědl jsem rýži s máslem, začal upíjet vodu.
V průběhu dne mne ale začala docela hodně bolet hlava, hlavně oči a prostor za očima. To se mi dřív už občas stalo, podle očaře se to některým lidem stává když se mění počasí a tlak (nosím brýle na dálku 3,5 dioptrie, cilindr), ale už se mi to dlouho nepřihodilo a málokdy byla bolest tak úporná a vytrvalá jako včera. Může to tedy být i náhoda, ale spíš bych to dával do souvislosti s přemírou soli či dehydrataci nebo nějaké jiné reakci… nevím.
Po rýži už jsem skoro nejedl, k obědu trochu skoro neslané polévku s pár bramborami a cibulí, průběžně upíjel vodu. Začala mne silně pálit žáha a cítil překyselení, zvedal se mi žaludek (to asi hlavně díky bolesti hlavy). Přinutil jsem se sníst lžíci rýže a kousíček pečiva a v šest hodin šel spát. Do rána se vše upravilo.
Zajímalo by mne ale, jak bych se podobným problémům mohl příště vyhnout. Překyselení chápu, to je asi dáno masivním zásahem do trávení a rýží, ale bolest hlavy bych si opravdu rád odpustil.
Mohu proti tomu něco udělat?
A druhý dotaz, mohou bez problémů a omezení Sankhapraksalanu praktikovat i kojící ženy?
Děkuji.
Tak bolest hlavy je od rozvířených toxinů a měla by se postupně snižovat, nebo již ani nemusí nastat a pokud jde o kojící ženu, tak také nevidím problém a již se to zde probíralo, prostě kojení na ten jeden den vynechá a použije vlastní mléko nasbírané předchozí den.