sakul píše:
Buďte velmi opatrná, než začnete bezhlavě aplikovat nějaké univerzální rady, i když dobře míněné, jako třeba že maso je špatné, syrová zelenina skvělá. Vaše tělo je tak unikátní a komplexní organismus, že se prostě nevejde do tabulek, škatulek a dogmatických prohlášení. Každý člověk má jinou krevní skupinu, která se vyvíjela v jiné době, má jiné potřeby příjmu potravin, které se mění také v průběhu života vzhledem k životní situaci, stavu psychiky a problémům, které momentálně řeší.
To že někomu vyhovuje veganská strava ještě neznamená že to bude prospívat vám. Já jsem byl více jak 10 let vegetariánem, přičemž v poslední době jsem zacházel až k veganství a škody, které jsem na svém těle napáchal byly a jsou ošklivé.
Je možné, že v této fázi budete potřebovat ještě čistit, pít šťávy, jíst zeleninu, případně i ovoce, provádět nějaké detoxifikační postupy jako jsou třeba klystýry. Více než obecná doporučení však poslouchejte své tělo. Jestliže po této fázi začne říkat "děkuji, už jsem pročištěno, teď potřebuji vyživit, obnovit poškozené buňky a tkáně a řekne si o bílkoviny či živočišné tuky" poslechněte jej. Ono ví nejlépe co potřebujete v tu danou chvíli.
Je faktem že na obnovení poškozené střevní stěny je potřeba hromada bílkovin. také nadledvinky, často poškozené střevní dysbiozou a stresem milují živočišné bílkoviny a potřebují cholesterol. Lidé s poškozeným trávením a střevní dysbiozou mají velmi často anémii, tedy deficit železa také silné deficity zinku, mimo jiné. Obojí se podstatně lépe získává z živočišných potravin.
Řešení tohoto problému veganským nebo vitariánským přístupem je zřejmě možné, avšak pouze za určitých okolností a pouze u některých lidí. Na druhou stranu mi volá a potkávám se s řadou lidí, kteří jsou přirozeně nastaveni na nízký přísun sacharidů a vysoký přísun tuků a bílkovin,nicméně svoji přirozenost zakryli přečtením Moorseho, Tepperweina nebo jiných rostlinnářů a dostali se tak do těžké podvýživy, zničeného trávení, rozhozené hormonální rovnováhy a psychické nepohody.
V případě střevní dysbiozy se často vyskytuje problém s přijímáním vlákniny, obvzláště v syrové podobě. Vláknina krmí jak benefiční tak přemnožené nevhodné bakterie, pokud ve střevech převládají ty nevhodné, je příjem vlákniny doprovázen těžkostmi při trávení a průjmem. Drsnější typy vlákniny také zhoršují problém s propustnou střevní stěnou, u alergiků nebo lidí s podezřením na tento problém bych tedy byl velmi opatrný.
Syrová zelenina také zatěžuje často oslabené nadledvinky, proto v prvních fázích u komplikovanějších poruch trávení a poškozené mikroflory může být vhodné vynechat všechnu zeleninu a ovoce a po čase přidávat pomalu tu s nízkým obsahem sacharidů a vlákniny, zprvu především vařenou.
Jakmile se trávení a mikroflora spraví, je zpravidla možné se vrátit k tomu, co se bežně doporučuje jako zdravá strava, pokud si o to tělo řekne a pokud je k tomu přirozeně nastaveno
Kromě citlivému naslouchání svému tělu a praxí s intuicií se mi osvědčili jako doprovodné ukazetele toho, zdali mi to či ono prospívá test krve pod mikroskopem s temným polem a vlasová analýza. Můj krevní obraz byl v době kdy jsem byl na stravě s minimem tuků a bílkovin nečitelný, analýza minerálů z vlasů ukázala masivní demineralizaci, která se potvrdila i fyzickými symptomy. Po narovnání pro mě přirozené stravy jsem byl před vánocemi na mikroskopu a nejenže bylo možné kapku přečíst na poprvé, ale také všechny ukazatele byly rapidně zlepšeny. Doktorka byla v šoku s tím, že něco podobného se vidí jen zřídka.
Lidem, kterým nepomáhá klasická varianta protikvasinkové diety nebo se po úvodním zlepšení dostávají do mrtvého bodu a dále je trápí nekteré z jejich problémů a objevují se trávicí problémy jako je průjem doporučuji GAPS dietu od bodu nula. Tedy začínat pouze s vařeným vývarem z masa a po pár dnech přidat zeleninu dlouho vařenou v pár kusech, poté domácí kefír nebo jogurt a kysené zelí nebo jiná fermentovaná zelenina. Vždy ale s odstupem a pečlivě sledovat, jak se po zařazení potraviny vyvíjí trávení a další příznaky. U těžkých problémů tohle slaví často velký úspěch.
Na závěr chci zmínit, že pokud se bavíme o příjmu živočišných tuků a bílkovin tak výhradně nebo s maximálním zaměřením na bio nebo domácí chov, kde je nejen respektována přirozenost zvířat ale výsledný produkt má zcela jiné hodnoty. Je dobré si zajistit vejce z vesnice, najít zemědělce který má zvířata s výběhem a možností pastvy na trávě. Chce to trochu snahy se rozhlédnout po okolí ale dá se to.
S odstupem pročítám příspěvky ke svému problému a musím říct, že tento sedí jak hrnec na... no víte na co... Můj problém je lepší a zatím mi sedí vařená zelenina a vejce, než syrová strava, která dělala v těle paseku. uvidíme jak to bude dál.