hln píše:
Jaký je zásadní rozdíl mezi koupeným kefírem a tím vyrobeným doma, myslím proces výroby nikoli kvalitu surovin?
Vyrábí mlékárny kefír také pomocí té houby nebo nějak jinak?
Je vhodný tento?
Jaký je rozdíl mezi kefírem a
acidofilním mlékem?
Medzi doma urobeným a kúpeným je vždy kardinálny rozdiel. Domáce je domáce, čiže vždy lepšie. Či je dobrý alebo nie dobrý ten, čo si priložil obrázok, nie je vidieť. Tak porovnaj čo píšu na obale s nasledujúcim čo píšem a uvidíš ....
Pri výrobe kyslomliečnych výrobkov sa používajú špecifické mikroorganizmy, prevažne kyslomliečne
baktérie. Kyslomliečne baktérie vyvolávajú v mlieku charakteristické biochemické zmeny, najmä premenu mliečneho cukru – laktózy na kyselinu mliečnu a tvorbu aromatických látok. Kyselina mliečna znižuje aktívnu kyslosť mlieka v dôsledku čoho dochádza k vyzrážaniu mliečnych bielkovín a vytvoreniu charakteristickej textúry kyslomliečnych výrobkov.
Charakteristickým znakom kyslomliečnych výrobkov, vrátane jogurtov je prítomnosť živých mikroorganizmov. V jednom grame kyslomliečneho výrobku musí byť prítomných najmenej 1 x 107 (10 miliónov) živých mikroorganizmov, špecifických pre konkrétny druh výrobku.
acidofilné mlieko je charakterizovaný kultúrou Lactobacillus acidophilus (táto kultúra je uznávaná ako probiotická kultúra)
kefír je charakterizovaný kultúrou
vyrobenou z kefírových zŕn, Lactobacillus kefir sp. rodu Leuconostoc, Lactococcus a Acetobacter rastúcich v špecifických podmienkach; kefírové zrná sú charakterizované kvasinkami fermentujúcimi laktózu (Kluyveromyces marxianus) a kvasinkami nefermentujúcimi laktózu (Saccharomyces omnisporus, Saccharomyces cerevisae a Saccharomyces exiguus)
kefírové mlieko je charakterizované kefírovou kultúrou ale má nižší počet živých mikroorganizmov ako kefir
zakysané (alebo kyslé) mlieka sú charakterizované mnohými ďalšími špecifickými kyslomliečnymi baktériami, napríklad pri výrobe Zakysanky sa používa tzv. základná (smotanová) kultúra, ktorá je zložená z Lactococcus lactis, subsp. lactis, Leuconostoc mesenteroides subsp. dextranicum a Leuconostoc mesenteroides subsp. cremoris
zakvasené mlieka sa vyrábajú s použitím kvasiniek, pri ich výrobe môže vznikať malé množstvo alkoholu
Vieš koľko ton kefírok by potrebovali v továrni na výrobu tých obrovských množstiev kyslomliečnych výrobkov?