Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je sob zář 28, 2024 7:22 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 810 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 54  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: sob lis 02, 2013 8:20 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
jajda22 píše:
Takže není až takový problém udělt si ovocnou štávu s kys.ascorbovou 3 gramy na litr? večer na ráno do práce?-i při dlouhodobém užívání to nebude vadit?-Vstávám v půl páté,pracuji od půl šesté,takže ráno štávy nestíhám-řeším tokonzumací celého ovoce,ted zatím domácího,v zimě budu muset jíst kupované díky

Tak čerstvá je čerstvá, nicméně pokud nestíháte, je uvedená varianta také použitelná a to i dlouhodobě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: sob lis 02, 2013 8:21 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
[quote="Petr22":l1l917bq]Dobrý den,

rozhodl jsem se udělat si takovou menší očistnou kůru pomocí šťávy z červené řepy. Normálně si odšťavňuji řepu nárazově a jen malé množství, teď ji dělám denně a to cca 2-3 dcl v celkem 6 dcl zeleninovo-ovocné šťávě (zbytek je mrkev, celer, okurka, jablko). Šťávu dávám již týden každé ráno na lačný žaludek. Chci se k té řepě zeptat, zda je pro tělo dobře ji v tomto množství denně konzumovat, četl jsem, že řepa je velmi silný čistič, tak abych to nějak nepřehnal. Děkuji, Petr.[/quote:l1l917bq]
Pokud vám po ní není blbě, nebo nemáte průjem, tak nevidím problém, naopak velice slušně vygruntuje jak

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Uchovávání
PříspěvekNapsal: sob lis 02, 2013 8:38 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
paulvandyck píše:
Dobrý den,
předem se omlouvám pokud je pointa mého dotazu už rozebírána na předchozích stránkách,. Pokoušel jsem se hledat, ale nenašel. Jsem student, který ráno opustí byt a vrátí se až večer. Pokud si ráno odšťavním mrkev-jablka a rozliji do 5x 200ml malých flaštiček z plastu, které jsou polepené (zatemněné) a naplním je až po okraj (minimálně vzduchu) jak velké % úbytku látek nastane? Moc děkuji za odpověď

To je špatně pochopeno, látky neubývají, ale probíhá oxidace, čili dejte tam třeba vitamín C, to jsem zde také popisoval. Jinak v naprosto plné lahvičce ani ta oxidace není zase tak hrozná, nicméně stále je.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: úte lis 05, 2013 2:00 am 
Offline

Registrován: čtv dub 11, 2013 5:23 pm
Příspěvky: 7
zdravím všetkých nadšencov ovocných a zeleninových štiav, ja sám som maniak hlavne do mrkvovej šťavy, to je top šťava po zdravotnej aj chuťovej stránke.

Chcel by som sa spýtať na Vaše skúsenosti s nízkootáčkovými šnekovými odšťavovačmi. Ja odšťavujem na obyčajnom vysokootáčkovom, nevýhody takéhoto odšťavovača, resp. výhody šnekových odšťavovačov - lisov, sú mi známe, ale chcel by som sa spýtať na konkrétnu vec - je pravda, že šnekové odšťavovače - nízkootáčkové lisy dokážu odšťaviť až o cca 50% viac šťavy? Mám vyhliadnutý český Concept LO-7040, pri ktorom priamo výrobca jasne tvrdí, že tento výrobok vyprodukuje až o 50% viac šťavy. Pre mňa ako študenta je suma okolo 200 eur na zváženie, ale ak by to s tou šťavou bola pravda, tak nebudem váhať ani chvíľu, lebo z dlhodobého hľadiska tak či tak ušetrím, vďaka za prípadné postrehy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: úte lis 05, 2013 9:43 am 
Offline

Registrován: ned led 27, 2013 12:30 pm
Příspěvky: 83
Bydliště: Praha
Badatel-Sk píše:
zdravím všetkých nadšencov ovocných a zeleninových štiav, ja sám som maniak hlavne do mrkvovej šťavy, to je top šťava po zdravotnej aj chuťovej stránke.

Chcel by som sa spýtať na Vaše skúsenosti s nízkootáčkovými šnekovými odšťavovačmi. Ja odšťavujem na obyčajnom vysokootáčkovom, nevýhody takéhoto odšťavovača, resp. výhody šnekových odšťavovačov - lisov, sú mi známe, ale chcel by som sa spýtať na konkrétnu vec - je pravda, že šnekové odšťavovače - nízkootáčkové lisy dokážu odšťaviť až o cca 50% viac šťavy? Mám vyhliadnutý český Concept LO-7040, pri ktorom priamo výrobca jasne tvrdí, že tento výrobok vyprodukuje až o 50% viac šťavy. Pre mňa ako študenta je suma okolo 200 eur na zváženie, ale ak by to s tou šťavou bola pravda, tak nebudem váhať ani chvíľu, lebo z dlhodobého hľadiska tak či tak ušetrím, vďaka za prípadné postrehy.

Mám Omegu 8004, srovnával jsem s odstředivkami Moulinex AV6 a Moulinex JU 650. Šťavili jsme mrkev, jablka a pomeranče. Výtěžnost Omegy určitě nebyla větší o 50% odhaduji to tak na 20-30%. Možná, že u jiného ovoce či zeleniny by rozdíl mohl dosáhnout 50%, zcela jednoznačně je však šťáva z nízkootáčkové omegy chutnější, s mnohem menším podílem pěny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: čtv lis 07, 2013 10:38 pm 
Offline

Registrován: čtv dub 11, 2013 5:23 pm
Příspěvky: 7
Danny_70: tiež mám Moulinex AV6, len nemám s čím porovnať. Skôr či neskôr si dvojfázový šnekový odšťavovač kúpim, ale nejaký čas budem ešte študent a preto si túto investíciu musím poriadne zvážiť, momentálne ma na týchto nízkootáčkových strojoch najviac láka vyššia výťažnosť, konkrétne český výrobca Copcept si je tými 50% percentami až moc istá, lebo ich omieľa všade, na prezentačnom videu robia aj pokus, kde odšťavujú pomaranče na bežnej odstredivke a na ich šnekovom lise a podľa toho videa je ten rozdiel vo výťažnosti ešte väčší, ako o 50% v prospech šnekového. Asi si ho kúpim cez internetový obchod a ak by to bol len blud, tak ho vrátim bez udania dôvodu na čo má zákazník bežne nárok.

Padla tu reč aj o trvanlivosti a vitamíne C. Nikde sa tu nespomína chren. Jedna známa mi raz ponúkla jablkovú šťavu, mal som pocit, že je čerstvo odšťavený a ona na to, že je už pár mesiacov stará.. Po odšťavení do šťavy pridala chren, nechala niekoľko dní odstáť a precedila. Žiaden chren som v nej ale necítil, nemá s tým niekto skúsenosť?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: pát lis 15, 2013 12:06 pm 
Offline

Registrován: stř črc 03, 2013 6:54 pm
Příspěvky: 32
Dobrý den pane Jardo,
někde tady na fóru jsem zahlédl Vaše vyjádření k dělání domácích šťáv (odšťavňováním ovoce a zeleniny), kde píšete, že není vhodné míchat do jedné šťávy ovoce a zeleninu. Můžu se zeptat proč? Co se stane? Jedná se jen o horší trávení takové smíchané šťávy, nebo to přináší i jiné problémy? Já nemám problémy s trávením prakticky jakéhokoli mixu. Dělám si šťávy každé ráno po probuzení cca v objemu 0,7 litru a to z jablek a mrkve (to je základ) a pak k tomu přihazuju co mám zrovna doma - červenou řepu, celer, petržel, rajčata, okurky, někdy i další ovoce jako pomeranč, grep, kiwi, hrušku.
Pokud je opravdu chyba míchat ovoce a zeleninu, budu si to šťavnit zvlášť, ale pak tu zeleninovou šťávu budu muset dát do lahve a uschovat na odpoledne (nemám možnost odpoledne odšťavňovat). Je v tom problém, když bude šťáva v uzavřené nádobě v lednici cca 10 hodin?
Poslední dotaz, trochu mimo mísu, vadí, když zaliju citrónovou šťávu horkou vodou? Dělám si občas "čaj" tak, že si vymačkám citrón a zaliju vařící vodou. Je to špatně? Mám dávat ten citrón až do vlažné vody?
Děkuji, Petr.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: ned pro 15, 2013 10:55 pm 
Offline

Registrován: ned pro 15, 2013 10:19 pm
Příspěvky: 10
Ahoj kolegovia,

Som tu novy a odstavnovat som zacal nedavno. Mozno budem mat primitivne dotazy, tak mi to prosim odpuste \":)\"

Je potrebne korenovu zeleninu (mrkvu, cervenu repu ... ) ocistit pred odstavnovanim alebo staci len dokladne umyt? Ovocie ako jablka a pod. cistim kvoli tomu, ze sa domnievam, ze najviac chemikalii z postrekov bude prave v supke.

Dik za odpovede


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: stř pro 25, 2013 2:46 pm 
Offline

Registrován: pon lis 25, 2013 10:05 pm
Příspěvky: 253
julo píše:
Ahoj kolegovia,

Som tu novy a odstavnovat som zacal nedavno. Mozno budem mat primitivne dotazy, tak mi to prosim odpuste \":)\"

Je potrebne korenovu zeleninu (mrkvu, cervenu repu ... ) ocistit pred odstavnovanim alebo staci len dokladne umyt? Ovocie ako jablka a pod. cistim kvoli tomu, ze sa domnievam, ze najviac chemikalii z postrekov bude prave v supke.

Dik za odpovede

To by me taky zajímalo. Taky zacinam se stavama. Tu repu, celer a tyhle dobroty bude asi dobře oskrabat to na povrchu, protože tech necistot tam je plno. Mrkve většinou staci opláchnout, ale tu repu radsi oskabat.. Me by spis zajímalo co mam ted v supermarketech kupovat. S listovou zeleninou je to ted slabota, tak proste stridat mrkev, repu, celer? Odstavnuje někdo i zeli?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: stř pro 25, 2013 3:14 pm 
Offline

Registrován: pon bře 25, 2013 4:14 pm
Příspěvky: 126
julo píše:
Ahoj kolegovia,

Som tu novy a odstavnovat som zacal nedavno. Mozno budem mat primitivne dotazy, tak mi to prosim odpuste \":)\"

Je potrebne korenovu zeleninu (mrkvu, cervenu repu ... ) ocistit pred odstavnovanim alebo staci len dokladne umyt? Ovocie ako jablka a pod. cistim kvoli tomu, ze sa domnievam, ze najviac chemikalii z postrekov bude prave v supke.

Dik za odpovede

Já kořenovou zeleninu většinou očistím pouze kartáčkem pod tekoucí vodou a nic neloupu. Šťavím i zelí a kapustu,cibuli, brambory a občas brokolici ale nejvíce přes zimu mrkev, celer , řepu. A z ovoce jablko, pomeranč a občas papayu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: sob led 04, 2014 6:50 pm 
Offline

Registrován: úte zář 25, 2012 9:55 am
Příspěvky: 166
Jarda píše:
Tak čerstvá je čerstvá, nicméně pokud nestíháte, je uvedená varianta také použitelná a to i dlouhodobě.

Tak štávy jsou pro mě prostě už nepostradatelné a vynikající!Jen mě ještě napadlo,jestli by pro konzervaci místo kys.ascorbové-která okyseluje,nešel přidávat citron?Působil by také jako konzervant? A taky když štáva obsahuje mrkev-přírodní barvivo-působil by citron 12 hodin jako vitamin C s pozvolným uvolnováním? Někde jsem to tu četla,že kys.asc.smíchná se štávou s barvivy takto působí-jako vitamin C se šípky z lékárny Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: ned led 05, 2014 12:19 pm 
Offline

Registrován: ned pro 15, 2013 10:19 pm
Příspěvky: 10
Ahoj diskutéri,

je zdravšie piť úplne čistú šťavu alebo tam môže byť aj dužina/vláknina?
Totiž niekde som čítal, že vláknina obsahuje látky, ktoré niesú zdraviu prospešné. Mám doma šnekový odšťavovač a šťava z neho obsahuje dužinu. Myslíte, že je dobré túto šťavu ďalej precediť cez nejaké sito?

Ďakujem za odpovede


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: ned led 05, 2014 12:23 pm 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
julo píše:
Ahoj diskutéri,

je zdravšie piť úplne čistú šťavu alebo tam môže byť aj dužina/vláknina?
Totiž niekde som čítal, že vláknina obsahuje látky, ktoré niesú zdraviu prospešné. Mám doma šnekový odšťavovač a šťava z neho obsahuje dužinu. Myslíte, že je dobré túto šťavu ďalej precediť cez nejaké sito?

Ďakujem za odpovede

Samozřejmě to pij všechno, nefiltrované. A doufám, že nevyhazuješ ani odšťavené zbytky. To není odpad, to se jí! Zrejme si čítal niekde voľajaké somariny. \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: ned led 05, 2014 12:33 pm 
Offline

Registrován: ned pro 15, 2013 10:19 pm
Příspěvky: 10
martina72 píše:
Samozřejmě to pij všechno, nefiltrované. A doufám, že nevyhazuješ ani odšťavené zbytky. To není odpad, to se jí! Zrejme si čítal niekde voľajaké somariny. \":)\"

Myslím, že to bola knižka od Walkera (nie Jiřího;)), kde sa písalo, že po odšťavení vo vláknine zostanú pesticidy a jedy, ktoré sa používajú k postrekom, resp. tie, ktoré sú už v zemi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: ned led 05, 2014 12:37 pm 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
julo píše:
Myslím, že to bola knižka od Walkera (nie Jiřího;)), kde sa písalo, že po odšťavení vo vláknine zostanú pesticidy a jedy, ktoré sa používajú k postrekom, resp. tie, ktoré sú už v zemi.

Takové kraviny nikdo snad ani nemůže myslet vážně.
Takže my si klidně všechno postříkáme jedy a pak si to odšťavíme a bude to zdravé. To samé uděláme z geneticky modifikovanými potravinami. Super.
Není to náhodou reklama firmy Monsanto?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 810 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 54  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz