Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je sob zář 28, 2024 7:24 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 810 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 54  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: ned led 05, 2014 1:21 pm 
Offline

Registrován: pon bře 25, 2013 4:14 pm
Příspěvky: 126
martina72 píše:
Samozřejmě to pij všechno, nefiltrované. A doufám, že nevyhazuješ ani odšťavené zbytky. To není odpad, to se jí! Zrejme si čítal niekde voľajaké somariny. \":)\"

No nevím. Můj názor je ten, že ve vláknině zbyde přece jenom více sajrajtu než v čisté šťávě. A pokud člověk má člověk dostatek vlákniny ve stravě, tak nevidím důvod proč to sebe cpát tu drť. Ale to je můj názor a každému to může vyhovovat jinak.
Já si mrazím akorát drť z ořechů/semínek a zbytek z ovoce a zeleniny postará kompost nebo ovce se slepicemi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: ned led 05, 2014 1:25 pm 
Offline

Registrován: ned črc 21, 2013 3:24 pm
Příspěvky: 136
Bydliště: Slovensko
tiez som to o tej drti citala v knihach od walkera...

_________________
Zlavovy kod na iherb VGN243


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: ned led 05, 2014 1:30 pm 
Offline

Registrován: stř zář 26, 2012 10:50 am
Příspěvky: 76
julo píše:
Ahoj diskutéri,

je zdravšie piť úplne čistú šťavu alebo tam môže byť aj dužina/vláknina?
Totiž niekde som čítal, že vláknina obsahuje látky, ktoré niesú zdraviu prospešné. Mám doma šnekový odšťavovač a šťava z neho obsahuje dužinu. Myslíte, že je dobré túto šťavu ďalej precediť cez nejaké sito?


Ďakujem za odpovede

A součástí toho odšťavnovače není síto?Samozřejmně ve vzniklé šťávě nějaká vláknina zbyde a ničemu nevadí.Osobně dužinu dál nepoužívám,taky nechápu na co ,pokud máš kvalitní odšťavnovač tak v té dužině nic nezůstane.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: ned led 05, 2014 2:23 pm 
Offline

Registrován: úte zář 25, 2012 9:55 am
Příspěvky: 166
julo píše:
Myslím, že to bola knižka od Walkera (nie Jiřího;)), kde sa písalo, že po odšťavení vo vláknine zostanú pesticidy a jedy, ktoré sa používajú k postrekom, resp. tie, ktoré sú už v zemi.

Walker to opravdu tak píše,ale trochu vlákniny snad nezaškodí,já to také tak piju.Ale dužinu po vylisování nejím všechnu-jen část a jen někdy,když si myslím,že mám ve stravě málo vlákniny.Domácí zeleninu a ovoce jím spíš celé-tam je vláknina o něco čistší-neobsahuje tolik chemie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: čtv led 09, 2014 9:59 pm 
Offline

Registrován: čtv led 09, 2014 8:55 pm
Příspěvky: 2
Dobrý den,

asi před 10-ti dny jsem začal s odšťavňováním na vysokootáčkohvém odšťavňovači. Zatím jsem odšťavňoval většinou jen ovoce, hlavně pomeranče, jablka, hrušky, mandarinky. Asi po 6 dnech mě hrozně začala bolet levá zadní stolička. Byl jsem s tím u zubařky a říkala, že kaz ani nic jiného to není, ale že to může být podrážděná sklovina nebo oslabené zubní krčky. Tak bych se chtěl zeptat, jestli to může být tím pitím ovocných šťáv. Ještě bych se rád zeptal, jestli je lepší šťávy ředit nebo pít jen tak neředěné. Mockŕat Vám děkuji a všem přeji hezký den.

S pozdravem
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: pát led 10, 2014 5:33 pm 
Offline

Registrován: pon lis 25, 2013 10:05 pm
Příspěvky: 253
Miselik píše:
Dobrý den,

asi před 10-ti dny jsem začal s odšťavňováním na vysokootáčkohvém odšťavňovači. Zatím jsem odšťavňoval většinou jen ovoce, hlavně pomeranče, jablka, hrušky, mandarinky. Asi po 6 dnech mě hrozně začala bolet levá zadní stolička. Byl jsem s tím u zubařky a říkala, že kaz ani nic jiného to není, ale že to může být podrážděná sklovina nebo oslabené zubní krčky. Tak bych se chtěl zeptat, jestli to může být tím pitím ovocných šťáv. Ještě bych se rád zeptal, jestli je lepší šťávy ředit nebo pít jen tak neředěné. Mockŕat Vám děkuji a všem přeji hezký den.

S pozdravem
Michal

Ja hlavne nevidim duvod proc odstavnovat ovoce? Jaky to ma prinos, ze do sebe nalejete naraz tolik cukru z ovoce, ktere je zbavene vlakniny, ktera spomaluje vstrebavani te glukozy s fruktozou? Vetsina lidi si uziva pojidani ovoce tak jak je v celku, ale s takovym kroupanim kapusty nebo celeru je to horsi a proto se odstavnuje zelenina, ktera hlavne neobsahuje tolik cukru. Kdyz uz nejak upravovat ovoce tak mixovat v mixeru jako ovocny koktejl nebo si proste dat ovoce tak jak je. Odstavnuje se hlavne zelenina ktere je problem snist vetsi porce a dostat tak do sebe potrebne vitaminy a mineraly. Nikdo asi nebude chroupat kazde rano bulvu celeru, cervene repy, pul kg mrkve atd.. To proste neni mozne. Do toho pripadne 1-2 kusy ovoce hlavne u odstavnovani ne prilis chutnych druhu zelenin..
Co se tyce tech zubu, tak ja musim taky hodne opatrne s citronama, grepama atd.. Pekne to narusuje sklovinu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: ned led 12, 2014 1:03 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
Badatel-Sk píše:
zdravím všetkých nadšencov ovocných a zeleninových štiav, ja sám som maniak hlavne do mrkvovej šťavy, to je top šťava po zdravotnej aj chuťovej stránke.

Chcel by som sa spýtať na Vaše skúsenosti s nízkootáčkovými šnekovými odšťavovačmi. Ja odšťavujem na obyčajnom vysokootáčkovom, nevýhody takéhoto odšťavovača, resp. výhody šnekových odšťavovačov - lisov, sú mi známe, ale chcel by som sa spýtať na konkrétnu vec - je pravda, že šnekové odšťavovače - nízkootáčkové lisy dokážu odšťaviť až o cca 50% viac šťavy? Mám vyhliadnutý český Concept LO-7040, pri ktorom priamo výrobca jasne tvrdí, že tento výrobok vyprodukuje až o 50% viac šťavy. Pre mňa ako študenta je suma okolo 200 eur na zváženie, ale ak by to s tou šťavou bola pravda, tak nebudem váhať ani chvíľu, lebo z dlhodobého hľadiska tak či tak ušetrím, vďaka za prípadné postrehy.

Uvedený přístroj neznám, ale dobře vám odpovídá člen Danny_70. Přístroje se opravdu dost liší jak co množství získané šťávy, tak co do kvality výsledného produktu a šnekové jsou rozhodně mnohem lepší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: ned led 12, 2014 1:09 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
Petr22 píše:
Dobrý den pane Jardo,
někde tady na fóru jsem zahlédl Vaše vyjádření k dělání domácích šťáv (odšťavňováním ovoce a zeleniny), kde píšete, že není vhodné míchat do jedné šťávy ovoce a zeleninu. Můžu se zeptat proč? Co se stane? Jedná se jen o horší trávení takové smíchané šťávy, nebo to přináší i jiné problémy? Já nemám problémy s trávením prakticky jakéhokoli mixu. Dělám si šťávy každé ráno po probuzení cca v objemu 0,7 litru a to z jablek a mrkve (to je základ) a pak k tomu přihazuju co mám zrovna doma - červenou řepu, celer, petržel, rajčata, okurky, někdy i další ovoce jako pomeranč, grep, kiwi, hrušku.
Pokud je opravdu chyba míchat ovoce a zeleninu, budu si to šťavnit zvlášť, ale pak tu zeleninovou šťávu budu muset dát do lahve a uschovat na odpoledne (nemám možnost odpoledne odšťavňovat). Je v tom problém, když bude šťáva v uzavřené nádobě v lednici cca 10 hodin?
Poslední dotaz, trochu mimo mísu, vadí, když zaliju citrónovou šťávu horkou vodou? Dělám si občas "čaj" tak, že si vymačkám citrón a zaliju vařící vodou. Je to špatně? Mám dávat ten citrón až do vlažné vody?
Děkuji, Petr.

Pokud to snášíte, asi není problém, ale dost často dochází k nadýmání a špatnému trávení, prostě ta směs kvasí. Menší problém je s ovocem a listovou zeleninou, to již docela jde. Plná lahev a v chladu a temnu není velký problém, pokud je dobře uzavřena, ale vyplatí se i přidávat céčko. Citrón tím sice chuť moc nezmění, ale enzymy se zničí, nicméně v čaji bych to asi neřešil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: ned led 12, 2014 1:14 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
julo píše:
Ahoj kolegovia,

Som tu novy a odstavnovat som zacal nedavno. Mozno budem mat primitivne dotazy, tak mi to prosim odpuste \":)\"

Je potrebne korenovu zeleninu (mrkvu, cervenu repu ... ) ocistit pred odstavnovanim alebo staci len dokladne umyt? Ovocie ako jablka a pod. cistim kvoli tomu, ze sa domnievam, ze najviac chemikalii z postrekov bude prave v supke.

Dik za odpovede

Bohatě stačí důkladně kartáčkem omýt, jinak není potřeba nic dalšího, většina škodlivin zůstává navázaná na vlákninu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: ned led 12, 2014 1:24 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
Ÿura píše:
To by me taky zajímalo. Taky zacinam se stavama. Tu repu, celer a tyhle dobroty bude asi dobře oskrabat to na povrchu, protože tech necistot tam je plno. Mrkve většinou staci opláchnout, ale tu repu radsi oskabat.. Me by spis zajímalo co mam ted v supermarketech kupovat. S listovou zeleninou je to ted slabota, tak proste stridat mrkev, repu, celer? Odstavnuje někdo i zeli?

Zelí není problém, ale určitě počítejte s tím, že je hodně silné a mnoha lidem dělá blbě, chce to najíždět pomalu, ne vypít hned půl litru.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: ned led 12, 2014 1:26 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
jajda22 píše:
Tak štávy jsou pro mě prostě už nepostradatelné a vynikající!Jen mě ještě napadlo,jestli by pro konzervaci místo kys.ascorbové-která okyseluje,nešel přidávat citron?Působil by také jako konzervant? A taky když štáva obsahuje mrkev-přírodní barvivo-působil by citron 12 hodin jako vitamin C s pozvolným uvolnováním? Někde jsem to tu četla,že kys.asc.smíchná se štávou s barvivy takto působí-jako vitamin C se šípky z lékárny Děkuji

Použít by asi šel, ale ve velkém množství, jinak moc konzervační účinky nemá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: ned led 12, 2014 1:30 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
julo píše:
Ahoj diskutéri,

je zdravšie piť úplne čistú šťavu alebo tam môže byť aj dužina/vláknina?
Totiž niekde som čítal, že vláknina obsahuje látky, ktoré niesú zdraviu prospešné. Mám doma šnekový odšťavovač a šťava z neho obsahuje dužinu. Myslíte, že je dobré túto šťavu ďalej precediť cez nejaké sito?

Ďakujem za odpovede

Určitě se používá pouze šťáva, vylisovaná drť je prakticky bezcenná, jde téměř pouze o vlákninu a navíc v ní zůstávají veškeré škodliviny, čili třeba ji prohnat přes slepice a pak jíst kvalitní vajíčka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: ned led 12, 2014 1:42 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
Miselik píše:
Dobrý den,

asi před 10-ti dny jsem začal s odšťavňováním na vysokootáčkohvém odšťavňovači. Zatím jsem odšťavňoval většinou jen ovoce, hlavně pomeranče, jablka, hrušky, mandarinky. Asi po 6 dnech mě hrozně začala bolet levá zadní stolička. Byl jsem s tím u zubařky a říkala, že kaz ani nic jiného to není, ale že to může být podrážděná sklovina nebo oslabené zubní krčky. Tak bych se chtěl zeptat, jestli to může být tím pitím ovocných šťáv. Ještě bych se rád zeptal, jestli je lepší šťávy ředit nebo pít jen tak neředěné. Mockŕat Vám děkuji a všem přeji hezký den.

S pozdravem
Michal

Poměrně dobře vám odpovídá člen Ÿura a osobně vidím jako nesmysl, že by se něco podobného dalo pořídit za 6 dní, tak rychle vám zuby nezničí ani kyselina chlorovodíková. Spíše bych to odhadl na probuzení nějakého staršího problému po zahájení detoxikace těla. Šťávy ředit určitě nemusíte, ale někomu ředěné prostě více chutnají.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: ned led 12, 2014 2:05 pm 
Offline

Registrován: ned pro 15, 2013 10:19 pm
Příspěvky: 10
Ahoj ahoj,

minule som odstavil 2 cvikly (cz:cervene repy) a trochu mrkvy, dalo to asi pol litra stavy. Postupne som toho vypil 4 deci a bol som na cely vecer KO, resp. mi bolo tazko na zaludku a vobec som nedokazal vypit posledne deci (citil som, ze sa poblijem ak to do seba nalejem). Prehnal som to s davkou alebo co moze byt pricinou?

Dik


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: ned led 12, 2014 2:25 pm 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
julo píše:
Ahoj ahoj,

minule som odstavil 2 cvikly (cz:cervene repy) a trochu mrkvy, dalo to asi pol litra stavy. Postupne som toho vypil 4 deci a bol som na cely vecer KO, resp. mi bolo tazko na zaludku a vobec som nedokazal vypit posledne deci (citil som, ze sa poblijem ak to do seba nalejem). Prehnal som to s davkou alebo co moze byt pricinou?

Dik

Dle mého názoru máte nějaký problém v metabolismu, žaludečními šťávami, trávicími enzymy slinivky či kdovíčím tam uvnitř. Šťáva z řepy, mrkve (napůl) a nějakého toho jablka je to nejchutnější, co vůbec můžete vypít, a je lahodná. Řepa je také výborná syrová, jemně nastrouhaná, anebo třeba i s cukrem a citronem a troškou oleje, salát samostatně, nebo jako příloha k jídlu, nejlépe teplým obilninám (ale i třeba ke steaku, pokud jíte maso). A špičkové jsou jakékoliv polévky z červené řepy, je to doslova balzám na žaludek. Něco je s vámi v nepořádku, řepa se tak, jak líčíte, nechová. Kdyžtak si najděte kombinaci ještě s něčím, třeba vám sedne k tomu kousek celeru nebo kýhoďasa co, také to můžete pít více zředěné. Nebo to pijte s frťanem kvalitního třtinového rumu uvnitř, jako koktejly, long drink. On alkohol též mění metabolismus.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 810 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 54  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz