OŘECHY A SEMENA JAKO ZDROJ ŽIVIN
7. srpna 2013 v 18:05 | návrat k přírodě a zkušenostem našich předků
Většina ořechů s výjimkou kokosu obsahuje 15-20 % bílkovin, 50-65 % tuků a 2-3 % vlákniny. Dále je významný obsah vitaminů skupiny B, přičemž mandle vynikají mimořádně vysokou hodnotou vitaminu B3 (niacin), zato nemají skoro žádný vitamin B6 (pyridoxin). Arašídy zase vyndají vysokým obsahem vitaminu A a kyseliny pantotenové. Všechny ořechy mají vysoký obsah vitaminu E. Kromě toho jsou bohaté na hořčík, vápník a zinek. Lískové ořechy vynikají obsahem železa a mědi.
Hodně důležité je konstatování, že ze všech druhů ořechů pouze lískové a mandle (obojí s osemením) jsou zásadotvorné.
Teoretické výhody
► Vysoký obsah energie díky vysokému obsahu tuků.
► Vysoký obsah esenciálních mastných kyselin.
► Relativně vysoký obsah všech tří živin.
► Vysoký obsah draslíku.
► Minimální obsah sodíku.
► Nulový obsah cholesterolu.
► Vysoký obsah některých důležitých stopových prvků.
► Relativně vysoký obsah vápníku.
► Vysoký obsah vitaminů skupiny B, D a E a cholinu a lecitinu.
► Relativně vysoký obsah železa.
Teoretické nevýhody
► Riziko alergie.
► Riziko dráždění žlučníku a žaludku.
► Riziko žluknutí obsažených tuků.
► Riziko plesnivění.
► Omezený sortiment.
► Velmi vysoká cena.
► Často velmi nízká kvalita.
► Obecně nepříliš vhodné pro výživu dětí
Zdroj: Petr Fořt - Tak co mám jíst, nakladatelství Grada
http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/orechy ... roj-zivin/Jak jíst semena
Jediný způsobem, jak získat živiny ze semen, je konzumace za syrova. Semena vystavená vysokým teplotám produkují toxické látky a vitamíny, minerály a esenciální oleje jsou denaturovány.
Pečením semen se z živé stravy stává mrtvá strava. Neexistují na zemi semena, která by pečením či ohřevem neztratila živiny. Vždy si pamatujte, že semena je potřeba jíst syrová. To však znamená, že semena mohou být namáčena, drcena či rozemleta (např. tahini -sezamový krém z rozemletého sezamu), zejména pokud je skořápaka ši slupka semen příliš tvrdá pro zuby.
Vybírejte si pouze syrová a neslaná semena
Vyhýbejte se praženým či obalovaným semenům
Vyhněte se slazeným semenům
Semena a ořechy - aktivace enzymů
Proč před konzumací namáčet ořechy nebo semena do vody?
Namáčení ve vodě předtravuje, znásobuje a stabilizuje živiny, transformuje Esenciální Mastné Kyseliny a bílkoviny v tuky rozpustné ve vodě a volné aminokyseliny - a tím zvyšuje jejich buněčnou asimilaci. Tak zvýšíme jejich výživnou hodnotu - probudíme v nich dřímající enzymy, které jsou uspané díky inhibitorům. Po namočení se inhibitory deaktivují a tím se enzymy probudí. Informace o důležitosti a nenahraditelnosti enzymů naleznete v článku ENZYMY
Pro aktivaci enzymů v ořechách a semenech existuje velmi jednoduchý postup:
Ořechy a semena očistíme a propereme ve vodě. Jakákoliv nečistota by mohla začít fermentovat a tak by nepříjemně změnila chuť.
Pak už je pouze vložíme do nádoby s destilovanou nebo přefiltrovanou vodou a to nejlépe v poměru 3 až 4 díly vody na 1 díl semen/ořechů. Nechte je namočené něco mezi 8 ( drobná semena - slunečnice, mungo ap. ) a 36 hodinami ( mandle, lískové ořechy ap ). Nezapomeňte vyměňovat vodu každých 6 hodin (v teplejším prostředí častěji). Zdroj:
http://www.vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2004022901Další o semenech:
http://annabea.blog.cz/1202/dynova-semenahttp://annabea.blog.cz/1101/lneny-olej- ... srdce-cevyhttp://zdrava-vyziva.doktorka.cz/10-nej ... na-semena/http://www.sportvital.cz/zdravi/vyziva- ... ak-zdrave/Proč bychom je měli častěji zařadit do našeho jídelníčku:
Lískové ořechy obsahují hodně vitamínu B3, B6, kyseliny listové a hlavně vitamín E 23,9 mg, hořčík 285 mg, fosfor 312 mg, fosfor 312 mg na 100g. Mají také vyšší obsah kyseliny listové. Obsahují až 62% tuků a 13% bílkovin a nemají téměř žádné sacharidy.
Protože lískové oříšky dodávají tělu velké množství energie, jsou vhodné jako součást na svačiny turistů nebo cyklistů. Je vhodné je kombinovat s rozinkami, sušenými fíky nebo datlemi, jenž je doplní potřebnými sacharidy.
Lískové oříšky jsou lehčeji stravitelné než mandle nebo vlašské ořechy. Poskytují tolik energie, že pouhých 50 g doplní výdaj za hodinu tělesné aktivity.
Nejoblíbenější druhy oříšků
Vlašské ořechy
Plody ořešáku jsou velmi populární především před blížícími se Vánoci, kdy jsou takřka nepostradatelné při pečení cukroví. Ale chutnají výborně i samotné. Obsahují kolem 70 % tuků a zdravé nenasycené mastné kyseliny, převážně omega-3-mastnou kyselinu. Ta pozitivně působí proti vzniku kardiovaskulárních chorob. Ale pozor na množství, které sníte. Spolu s para ořechy mají vlašáky nejvyšší obsah kalorií.
Lískové oříšky
U nás tolik populární lískové keře jsou tradičně spojovány s plodností a také s moudrostí. Lískové oříšky obsahují kolem 60 % tuků. Pomáhají rozpouštět ledvinové kameny a jsou vhodné pro celkové posílení organismu a při nervových chorobách. Pokud jste v poslední době ve velkém pracovním nebo rodinném vypětí, lískové oříšky by vám měly pomoci se uvolnit a zbavit napětí.
Burské ořechy
Buráky neboli arašídy pocházejí z podzemnice olejné, která je velmi ceněna především v Jižní Americe. Buráky bývají spolu s ovocem a sladkostmi oblíbeným dárkem k Mikuláši. Obsahují velké množství bioaktivní látky s názvem resveratrol. Ten působí jako prevence proti stárnutí, zlepšuje výkon organismu a celkovou vytrvalost. Používá se při léčbě neuróz a proti depresím. Navíc se traduje, že loupání buráků prý uklidňuje.
Kešu ořechy
Obsahují hodně vitamínu B, který pomáhá k lepší funkci nervů, svalů a také k udržení dobrého psychického stavu. Kešu oříšky jsou bohaté na stopové prvky, které podporují růst buněk. Zajímavé je, že se podílí i na tvorbě spermatu. Pokud plánujete otěhotnět, určitě doporučte partnerovi zahrnout do svého jídelníčku i kešu oříšky.
Para ořechy
Výživné plody s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin jsou výborné pro krásnou pleť bez vrásek. Navíc para ořechy pomáhají zlepšovat paměť a soustředění. Jejich konzumace se doporučuje při velkém psychickém vyčerpání. Takže jestli vás čeká důležitá porada, dejte si před ní několik para ořechů. Uklidní vás.
Pistáciové oříšky
Vědci z bostonské univerzity zjistili, že pistácie obsahují látku zvanou fytosterol, která má preventivní účinek proti různým nemocem. Dokonce jsou využívány v protirakovinné dietě. Oříšky jsou velmi syté, ale protože výborně chutnají, jen těžko se nedojedený pytlíček odkládá.
Dalšími oblíbenými odrůdami hojně využívanými i v české kuchyni jsou třeba ořechy kokosové, kolové, maledivské, pekanové, makadamské nebo piniové.
Autoři: pro iDNES.cz , Dagmar Dand
Zdroj:http://ona.idnes.cz/chroupejte-orechy-jsou-vyborne-na-nervy-i-pro-krasu-fy2-/recepty.aspx?c=A101202_105017_recepty_job
moje poznámka :
Po skončení namáčení ořechy a semena osušíme - v přikryté misce vydrží v chladničce 3 - 5 dnů a mírně nakličují
Nenamáčejte společně drobná semena s velkými ( slunečnice, dýně x s mandlemi nebo jinými většími oříšky ( liší se délka namáčení )
Jezte v malém nožství. denně např. 4 mandle, 4 lískové oříšky, lžičku dýńových semen a lžičku sluneč. semen ap
V čem namáčet? Existzují nakličovací misky, ale jsou drahé. Potřebujete jen zavařovací sklenice se šroubovacím víčkem. Do víčka uděláte díry, čím víc tím líp. Pak po dobu cca 2- 3 dnů semena už jen pravidelně proplachujete ( vodu vždy slijete ) a zavíčkované necháte stát v kuchyni. Pokud budete mít tvarově zajímavé sklenice může jít i o pěkný a zároveň účelný doplněk kuchyně.
Ideální způsob použití je do zeleninových salátů, cereálních kaší, jogurtu, pomazánek, apod. Dehydratovaná naklíčená semínka je možné je mlsat i samotná, protože mají chutnou křupavou konzistenci.