A.T. píše:
Dobrý den, ani nevím jak začít ... asi tak, že jsem toto forum našla, když jsem hledala nějakou pomoc nebo radu ohledně panické úzkostné poruchy. Už trpím úzkostí mnoho let a mnoho let je pro mne velký problém někam dojít. Prostě jakmile vyjdu z domu dostaví se úzkosti, cestovat hromadnou dopravou také velký problém a jen někam velmi blízko a navíc většinou se venku mohu pohybovat jen s doprovodem. Když jsem sama je to o hodně těžší. Samozřejmě, že jsem s tímto "problémem" skončila u psychologa a psychiatra, ale ani celá dekáda let sezení u psychologa nepomohla (poznala jsem tři a nepomohl ani jeden), psychiatr mi akorát předepsal antidepresiva a anxiolytika - antidepresiva nějaký výrazný účinek neměla a anxiolytika beru jen nárazově, pokud jdu někam dál, protože vím, že anxiolytika vytváří poměrně rychle závislost a tu já tedy rozhodně nechci.
Snažila jsem se tomu přijít na kloub v knihách o úzkosti, zkoušela jsem Silvovu metodu s autosugescí a hladinou alfa, zkouším teď metodu EMDR (od Servan-Schreibera, který ji popsal ve své knize), poslouchám relaxační hudbu, snažím se relaxovat a meditovat, snažím se vycházet ven, i když je to hodně těžké, popíjím třezalku, meduňku, zkoušela jsem i kapky s třezalkou a lípou a také Bachovy esence, ale nějaký výraznější účinek to nemělo, když tak jen přechodný (opravdu mizivý - jednou či dvakrát jsem měla pocit, že je to venku lepší) a možná to byl spíš placebo efekt? - sama nevím. Snažím se udržovat si dobrou náladu, v televizi koukám jen na samé zábavné věci (snad pokus o terapii smíchem), cvičení moc nedám, ale snažím se aspoň tančit při písničkách, pořád sedím na sluníčku, abych do sebe nasála energii. Jenže to všechno nějak nefunguje - nejlépe se cítím večer, když je jasné, že už nikam nepůjdu, říkám si, že jsem ok, lehnu si, usnu a ráno mě ta úzkost probudí sama - samo to v podvědomí nějak nastartuje a já už se probouzím do té hrůzy - do všech těch fyzických a psychickým příznaků úzkosti. Pokud samozřejmě vím, že ten den nikam nejdu, spím naprosto výborně, ale jakmile mám někam jít, tak i několik dní dopředu mě to takhle přepadne hned od začátku dne ještě ve spánku. Píši to zde proto, že jsem v této diskuzi četla o myšlenkách a jak je dobré si jich všímat a uvědomovat si je, atd... a já si myslím, že kdybych měla možnost je kontrolovat, tak to nějak snad i ukočíruju, ale když mě to přepadne a nastartuje ještě ve spánku, kdy to nemohu ovlivnit a kontrolovat, tak jsem bezmocná. Možná zde má někdo podobnou zkušenost a snad i radu, jak na to vyzrát.
Samozřejmě za ta dlouhá léta stresu a úzkosti mi začala haprovat také štítná žláza - snížená funkce (hodnota TSH 8,5 a jeden velký centimetrový uzel), ale po Letroxu 50 1xdenně po dvou měsících se dostala na 1,8. Teď jsem o dalšího čtvrtroku dál a úzkost se zhoršila a jen si kladu takovou nesmělou otázku, jestli to třeba není tím Letroxem? Vím, že štítka ovlivňuje psychiku, ale jak moc?
Nevím jak moc velkou roli v celé té mozaice mé úzkosti hraje roli anémie, permanentně kyselý žaludek a žáha, snížená imunita (všechno se snažím řešit co nejpřirozeněji - anémii stravou bohatou na železo - protože tablety železa mi dělali strašně zle na žaludek, kyselý žaludek neutralizuji mléčnými jogurty, imunitu echinaceou).
Nechci brát chemii, která mi stejně nepomáhá a navíc ničí zdraví (už jsem slyšela mnoho názorů, že ona chemická nerovnováha neurotransmiterů v mozku je stejně jen fáma farmaceutického průmyslu - neboť serotonin v mozku se nedá u živého člověka změřit a nikdo ani neví jaká ta "správná" hladina je - myslím, že to sedí, protože mě antidepresiva nepomohla) Ráda bych to řešila nějak přírodní cestou, ale nevím kde a jak začít. Předem děkuji za odpověď.
Tak z toho co píšete je jasné, že toho nechodí v těle více, ale bohužel je špatně asi hned to nejdůležitější, tedy tvorba HCl v žaludku, což si lze krkacím testem snadno zjistit a pokud tam nebude, tak ji alespoň dodávat. Tím se vám zlepší trávení a kadění, což zase ovlivní psychiku. Na střeva je dobré dodat velké dávky probiotik a střeva vyčistit, většinu podobných stavů vyvolávají přemnožení šmejdi ve střevě. Jinak dost záleží jak se ten stav projevuje, ale pokud jde o svírání na hrudi, pocit jako na infarkt, zrychlený tep a zvýšený tlak, jde patrně o vysoký adrenalin, což by zase nemělo být tak velkým problémem ukočírovat větší dávkou jídla, nebo ještě lépe jídlem v kombinaci s acylpirinem a vitamínem B3 niacinem. Pochopitelně by bylo vhodné nechat si vyšetřit kortizol ze slin, to vám ukáže další nesrovnalosti, případně ostatní hormony, vše má na uvedený stav zásadní vliv. Štítná se dá stravou a doplňky dostat do plně funkčního stavu, to by také hodně pomohlo. Prostě budete muset chvilku číst, vše je zde popsáno, nebo mě klidně zavolejte a já vše podstatné vysvětlím.