Pár postřehů z nedávno vydané (anglicky 2009, česky 2015) knihy Zelené smoothie od Victorie Boutenko :
Tato paní pije zelené smoothie prakticky denně od roku 2004. Zelené smoothie jako mixovanou kombinaci ovoce + listovou zeleninu víceméně objevila. Píše, že to odkoukala od šimpanzů.
Touto problematikou se dlouhodobě zabývá, napsala o tom několik knih a je přesvědčena, že nutriční složení zelených rostlin odpovídá velmi dobře potřebám člověka. A z pohledu obsahu živin považuje zelené rostliny za nejhodnotnější a pro člověka nejvhodnější potravu. Obsah mnoha minerálů, vitamínů, chlorofylu a dokonce i aminokyselin se zdá být takřka ideálním.
Problémem je, jak těchto rostlin dostat do těla dostatečné množství, dále aby to chutnalo a ještě aby to bylo v takové formě, aby byla zajištěna maximální využitelnost živin.
Proto se zelené rostliny mixují. Z důvodu lepší stravitelnosti a využitelnosti živin. Člověk totiž není schopen tyto rostliny rozkousat na buněčnou úroveň, jako vysokorychlostní mixér. To by kousal hodiny, nebavilo by ho to a ještě by byl za podivína.
Kombinaci s ovocem, zvolila p. Boutenko po různých pokusech hlavně z chuťových důvodů.
Samotná mixovaná listovová zelenina jí nechutnala. A tak se stalo, že bylo zelené smoothie na světě.
Smoothie (mixovaný nápoj) má oproti šťávám dvě výhody (nic proti šťávám - jsou super) :
1) Oxiduje výrazně pomaleji.
2) Je sytější.
Z obou těchto důvodů vyplývá, že není problém si ráno udělat větší množství smoothie do láhve (nebo více láhví) třeba na první polovinu dne. Tuto láhev si vzít sebou do práce a pouze tímto smoothie můžete být zasyceni, aniž by jste hladověli nebo jedli v práci cokoliv dalšího, do odpoledních hodin.
P. Boutenko doporučuje smoothie dělat co nejjednoduší. Např. 1-2 druhy ovoce + 1 druh listové zeleniny.
Nedoporučuje přidávat další ingredience jako semínka, sušené ovoce, rostliné proteiny v prášku, atd., alespoň né často. Kvůli co nejsnadnějšímu strávení.
Já občas přidávám hrst kustovnice, nebo lžičku včelího pylu.
Dále p. Boutenko klade velký důraz na střídání více druhů listové zeleniny a to z následujícího důvodu :
V listové zelenině, ale i v divokých rostlinách, zkrátka ve všem zeleném, co roste, mají být stopy alkaloidů. Tyto alkaloidy mají být ve velkém množství jedovaté a naopak v malém množství mají podporovat imunitní systém. Na tomto principu je údajně založena homeopatie.
Každá rostlina obsahuje jiné alkaloidy, takže se střídáním různých druhů otravě vyhneme.
Konzumujeme-li jeden druh řadu týdnů beze změny, mohou se alkaloidy v těle hromadit a způsobit nežádoucí otravu. Něco takového se prý přihodilo autorce a její dceři v roce 2004, hned zkraje když začaly zelené smoothie pravidelně pít. Pily pořád smoothie z černé toskánské kapusty ze supermarketu a po třech měsících zpozorovaly, že mají méně citlivý obličej. Proto doporučuje střídat co nejvíce druhů zelených rostlin, alespoň 7 druhů a platí to zejména pro ty, co to budou pít po litrech.
Alkaloidy ve vyšších koncetracích prý obsahují byliny a proto je nutné byliny přidávat v menším množství, né příliš často a ideálně v kombinaci s další rostlinou. Ze stejného důvodu se zřejmě nedoporučují pít dlouhodobě bylinkové čaje.
Rovněž naklíčená semena obsahují větší množství alkaloidů a proto autorka doporučuje pouze hrstku 1-2 X týdně. (to moc není
, ale nemusíme se tím řídit
Nechci nikoho strašit, jsou to pouze informace od paní, která se tím dlouhodobě zabývá a která je skálopevně přesvědčena o prospěšnosti pravidelné konzumace zeleného smoothie pro lidské zdraví. Celou svojí rodinu úspěšně léčila živou stravou, ale jak to vidí s odstupem, tak tím nejdůležitějším bylo zařazení zeleného smoothie do jídelníčku.
Já sám mám mixér poměrně krátkou dobu, takže zkušenosti teprve získávám, ale když to porovnám s odšťavňováním (mám šnekový Hurom), tak jsem docela nadšenej. Hlavně co se týká rychlosti přípravy, mytí a ta hustší konzistence fakt víc zasytí.
Těším se na jaro a na sběr a poznávání jedlých planých rostlin.
Ještě v krátkosti zpět ke knize. Má 150 stran a je v ní 200 receptů nejen koktejlů, ale i polévek, kaší, pyré a pudinků.