Osobne odporucam, pomimo chloridu horecnateho, ktory je ale dost neprijemny, aj chutovo a je to otravne, hlavne pri doplnani vyssich davok,
dva formy, ktore vychadzaju celkom dobre.
A to magnesium malat ...
a magnesium glycinat , teda chelat... ktory ma velmi vysoku absorbovatelnost, rovnako ako chlorid horecnaty. Tento je este lepsi, aj ked drahsi od malatu.
Obidva vychadzaju cenovo celkom dobre, aj na rovnavnie vyssich davok. A takisto, sa daju dosiahnut ovela vyssie davky.
Pokial chcete glycinat, dajte si pozor, aby nebol tzv "buffered". Musi tam byt uvedene 100% chelatu, inak je buffered, to znamena, ze iba nejaka cast je glycinat, zvysok ine formy, vacsinou lacny oxid horecnaty. Je to trik vyrobcu, a dokonca nema povinnost uviest, kolko % je glycinatu a kolko % oxidu horecnateho.
Typicky priklad neriedeneho, teda 100% chelatu, ponuka Doctors Best.
https://www.iherb.com/pr/doctor-s-best- ... GwodkXcCOwU 400mg elementarneho horcika z tohto chelatu, co su 4 tablety denne, to vychadza na cca 8 eur za mesiac. Co je pri tak dolezitom doplnku ako horcik, stale priazniva suma. Na zrovnanie deficitu sa treba ale dostat nad 400mg, ale aj s jedla clovek nieco ziska. Ale tam by som vystupal az na 6 tabletiek, cize 600 mg.
Este pozor na oxid horecnaty. Do pozornosti davam tento prispevok:
ladyzaba píše:
Pustila jsem se do dorovnávání hladiny hořčíku podle článku pana Jardy
Kladivo na deprese. Nesehnala jsem chlorid hořečnatý, takže kupuji Magnex B6 375 mg, taky to finančně vychází docela přijatelně. Protože jsem kdesi vyčetla, že čím větší je jednorázová dávka, tím hůře se hořčík využívá, lámu tablety na poloviny (případně až na čtvrtiny) a rozděluji do více denních dávek.
Na začátku jsem se dostala na dávku 3,75 tablety (1406,25 mg), cca po měsíci tato dávka začala působit průjem, takže jsem o 1/4 tablety snížila (1312,5 mg), po dalším měsíci už to zase bylo moc, takže jsem opět ubrala na 1218,75 mg rozdělených do sedmi dávek denně.
Matou mě na tom dvě věci. Jednak, že v článku pan Jarda píše, že "hladina se pak srovná během dvou až tří měsíců", ale já už to jím skoro tři měsíce a nic takového nepozoruji, a to ani vzhledem k tomu, jak mně je, nepozoruji žádné zlepšení, ani vzhledem k dávce, kterou si tělo žádá (pochybuji, že během týdne, který do konce těch tří měsíců zbývá, tělo náhle usoudí, že už si nežádá nějakých 1200 mg, ale už jen těch obvyklých 350). Je mně jasné, že nejsou všichni lidé stejní, takže ten údaj 2-3 měsíce je třeba brát jako přibližný, ale půjde-li to takhle dál, tak by se to srovnalo za téměř rok, to nejsou 2-3 měsíce ani přibližně. Druhá věc je ta, že nejenže mně není líp (tak nějak jsem si představovala, že jak se bude hladina postupně dorovnávat, budou příznaky pomalu ustupovat), ale je mně naopak hůř, příznaky se zesilují (únava, bolesti kloubů, bolesti hlavy, ranní nedospanost, "zblbost"). Představa, že to bude horší další skoro rok, mě poněkud děsí, navíc mně to začíná dělat problémy v práci, jsem čím dál tím nepoužitelnější a šéfové si toho začínají všímat a nespokojeně to komentovat.
Takže se chci zeptat na dvě věci:
1) Je tohle normální průběh? Nebo něco dělám špatně?
2) Nebyla by nějaká rada, jak deficit hořčíku dorovnat, ale neučinit se tím tak nepoužitelnou, že přijdu o práci? Opravdu je to čím dál tím větší problém
.
U Magnexu ako aj lacnych horcikov, ide vzdy o oxid horecnaty. Vychadza sice na mnozstvo najlacnejsie, ale len naoko, lebo ma velmi malu vyuzitelnost. Staci si precitat tento clanok
https://www.paleohacks.com/magnesium/he ... sium-17726Cize, iba okolo 4% sa vstrebe. Niektore zdroje uvadzaju viac, az 10%, ale vzdy ide len o zlomok.
Cize vychadza to na 500mg tabletku oxidu horecnateho, iba 12 mg horciku. Rovnaku ucinnost dosiahnete chloridom horecnatym o objeme 100mg, ktory ma takmer 100% vstrebatelnost.
Cize dotycna, co brala Magnex, 375 mg, v skutocnosti nebrala ani 10mg cisteho horciku na tabletu, zato vsak pri vyssich davkach nad 1000mg, riskovala nevolnost a hnacku. 3-5g oxidu horecnateho staci na vyvolanie hnacky, ale citlivejsi jedinci to maju niekedy posunute aj pod hranicu 2g. Cize, zbytocne , ze sa dostala na "vysoke"davky 1000mg oxidu horecnateho, ked vlastne doplnala mozno tak 50mg cisteho horciku denne. Jasne, ze ziaden deficit nezrovnala.
U Glycinatu je ucinnost vyssia, nepamatam si presne cislo, ale viem, ze to bolo okolo 70-80%. Chlorid horecnaty ma cez 90%, ale zase neprijemne chuti, lebo treba brat vysoke davky, kedze len 10% z neho je cisty horcik, navyse prave preto sa riskuje hnacka. Glycinat ma tiez len 10% elementarneho horcika, ale crevo ho ovela lepsie toleruje, cize daju sa brat ovela vyssie davky bez prehanky. V skutocnosti, musite vzdy pozerat len na elementarny horcik, a na vyuzitelnost.
Priklad, ako sa pocita, kolko realne horciku ziskate , u glycinatu, je 10% elementalneho horciku.
Cize na 1000mg tabletku, ziskate 100mg elementarneho horcika, s ucinnostou okolo 70-80%. Cize vstrebe sa vam 70-80 mg horcika.
U oxidu horecnateho, ktory sa pouziva vyrobcami na oblubeny klam, ze elementarneho horciku az 60%. Cize, zo 1000mg oxidu horecnateho, dojde do creva 600mg elementreho horciku. Lenze, tym, ze vyuzitelnost je pod 10%, tak ho ziskate povedzme 60mg. No a pri davkach nad 1500mg, co je 90mg realneho horciku, uz riskujete hnacku. Cize oxidom horecnatym deficit nikdy nezrovnate.
Vidno, ze co sa tyka efektivity, tak jedna tabletka chelatu glycinatu, co je 100mg elementarneho horcika, sa vyrovna cca 1500mg oxidu horecnateho. Co su napriklad pri hore uvedenom Magnexe 4 tablety. S tym rozdielom, ze chelat glycinatu nevyvolava hnacku, takze pokojne mozete ist ovela vyssie, a tym sa dostat nad hranicu 400mg elementarneho horciku, a zrovnavat deficit.
No a nakoniec porovnajme cenu.
U 400mg glycinatu platite 8 eur mesacne.
Rovnake mnozstvo u Magnexu dosiahnete branim 16 tabliet denne. Co by ale vyvolalo hnacku. Ale pozerajme len na cenu. 180 tabliet magnexu stoji tiez cca 8 euro (
https://www.pilulka24.sk/magnex-375-mg-b6-tbl-180). Ako vidno, za 8 euro mate zasobu na 11 dni doplnania, cize cca 3x menej, nez u glycinatu. Cize, vychadza to este 3x drahsie, nez doplnat to glycinatom. Ako vidno, ladyzaba, uvedena v prispevku vyssie, doplnala, nielen neadekvatne nizke mnozstvo horcika (okolo 50-60mg denne), riskovala hnacku, ale este k tomu platila 3x viac, nez vysokovstrebatelny a pre creva prijatelnejsi glycinat. A takisto sa oxidom horecnatym nikdy nemohla dostat na tak vysoku davku, aby zrovnavala deficit.
Je to priklad, ako sa ludia klamu pri brani doplnkoch, ako sa na nich niekto nabaluje, pritom im predava neucinne formy, a klame ich udajmi, zneuziva ich nevedomost, ze si myslia, ake velke cisla su tam uvedene, ako vela horcika doplnaju, pritom nedoplnaju prakticky nic, len si vyprazdnuju penazenku.