Někdo je na potraviny citlivější a někdo méně citlivý, ale všeobecně se dá říct, že určitě škodí lepek. Tj. určitě bych postupně vynechala veškeré pečivo a těstoviny. Pro začátek je dobrá praktická náhrada rýže nebo brambory. Mohly by být i rýžové těstoviny, ale ty mně osobně třeba moc nechutnají. Hodně dobrá je jako příloha kaše z dýně Hokkaido nebo z máslové dýně. Pokud nemůžete pečivo rovnou opustit, tak začněte kupovat kváskový chleba. Kvásek, na rozdíl od droždí, "vyžere" z chleba většinu lepku. Ideální by byl kváskový 100% žitný chleba. Ale i ten je nutné časem opustit.
Čím nahradit rohlíky a chleba u snídaně - dobré jsou "alternativní" lívance - jsou moc dobré a můžete si je udělat předem na několik dní (nebo týdnů, pokud si je namrazíte). Dají se dělat z vajíček + dýně + kokosové mouky, případně z
ořechového másla - ale kokosová mouka vychází levněji a nehrozí u ní alergie apod.. Je to moc dobré s máslem a případně s medem, i když sladké je lepší omezit.
Prodává se třeba i jablečná mouka, banánová mouka a podobně - každou z nich je možné smíchat s vajíčkem a udělat z toho lívance.
K obědu a večeři stačí jako přílohu podávat rýži, brambory nebo dýňovou kaši, tam by neměl být problém. Rýži mu nedávejte celozrnnou, ta je špatně stravitelná. Taky je důležité rýži dobře proprat.
Co se kvality brambor týče, tak je dobré vědět, že v nich bývá opravdu hodně pesticidů. Pokud můžete, dávejte mu brambory v bio kvalitě. Nejsou nijak moc drahé, na rozdíl od ostatní zeleniny, pokud najdete dobrého dodavatele. Pokud je to problém, snažte se kupovat nové brambory, tam je pesticidů nejméně.
Ve školce je asi zatím dobrý kompromis domluvit s nimi bezlepkovou dietu, i když to zdaleka není ideální. Nebo mu balit obědy s sebou.
Zeleninu mu vařte pokud možno na másle (ideální je přepuštěné). Je to kvůli tomu, že úprava na tuku zvyšuje vstřebatelnost vitaminů. Pokud můžete, sežeňte si máslo od krav, co měly pastvu - tam je mnohonásobně víc vitaminů, než v normálním másle.
Protože má Váš malý autista pravděpodobně v těle probíhající zánětlivé procesy, vynechte veškeré rostlinné oleje kromě kokosového a olivového. Ve všech ostatních je příliš mnoho omega 6 mastných kyselin, které záněty jedině podporují. Doporučuji smažit na
bio sádle, ale pokud to nejde, použijte přepuštěné máslo nebo kokosový olej.
Proč to všechno? Autismus je z velké části ovlivněn stavem střev. Ve střevě žijí bakterie, kterén za normálních okolností produkují vitaminy, odvádějí pryč z těla těžké kovy a dělají podobné skoro zázračné věci. Kdežto u autistů je střevní mikroflora skoro vždycky velmi rozhozená, takže namísto prospěšných věcí ujídá člověku minerály, které potřebuje. Taky může produkovat různé jedy, třeba čpavek a jiné mňamky. Ty se pak dostávají do krevního oběhu skrz propustné střevo - v podstatě jde o to, že střevní buňky dostanou od těla signál, že mají pustit větší kusy potravy ze střev, než obvykle.
Tento signál "střevo otevři se" spouští velmi často lepek, proto se vynechává. Taky ho vydává chronický zánět - proto se vynechávají rostlinné oleje.
Problém je, že se často správně nevstřebávají vitaminy a minerály. Je nutné počítat s tím, že mu sice můžete dávat všeho dost, ale prostě se to do něj nedostane kvůli špatné funkci střeva (sežerou mu to špatné bakterie, nebo se to prostě nevstřebá - chybí hodné bakterie, které tam mají být od toho, aby to předaly tělu). Proto jsou hodně dobré remineralizační koupele - s epsomskou solí je to pro autisty ideální (je tam spousta síry, které mívají nedostatek, + hořčík, kterého také mívají nedostatek). S himalájskou solí je to taky prima - tam je těch minerálů sice méně, ale víc druhů.
Špatné chování má jednak z toho, že se mu v těle tvoří množství jedů, a jednak z toho, že nemá v pořádku tvorbu hormonů a neurotransmiterů - to vede k tomu, že mozek prostě nefunguje tak, jak by fungoval, kdyby mohl tělu posílat signály, které potřebuje. Například hormon oxytocin se tvoří během pozitivní sociální interakce a zajišťuje to, že máme zájem vycházet dobře s druhými lidmi, protože nám to přináší dobrý pocit. Pokud se ho nevytvoří dostatek, tak ten zájem prostě není.
Tohle by mohlo trochu pomoct. Ale je to opravdu minimum - pokud to nepomůže v ničem, je to tím, že bude nutné vynechat daleko více věcí. Mléko a mléčné výrobky, veškeré potraviny plné škrobu (tj. i brambory a rýži), cukr - nahraďte medem nebo glukopurem nebo rýžovým sirupem.
Nebojte se toho - je to hodně o zvyku. Nevynechávejte všechno najednou, doporučuji vyzkoušet si napřed nové recepty a postupně je zařazovat. Například když osmažíte na másle včerejší brambory nakrájené na kostičky, máte skvělou přílohu k snídani. Nebo je možné udělat ze staré rýže lívance, když přídáte vejce, skořici a med.
Velmi dobré potraviny pro to, aby se uzdravilo střevo, jsou maso (včetně všeho kolem - chrupavky, kůže apod.), vnitřnosti a vývary z masa a kostí. Také živočišné tuky (hlavně sádlo, lůj). Velmi bych Vám doporučila jich zařadit víc, pokud možno v bio kvalitě nebo aspoň z volného chovu. Masové a kostní vývary jsou naprosto nejlepší, co mu můžete dát. Lze je použít jako základ pro polévky, nebo na vaření zeleniny apod.
Také budete potřebovat dodávat kvalitní probiotika. V ČR za tímto účelem nejlepší
bio-kult.
Pro více informací Vám velmi doporučuji projít si tento článek:
http://vyzivujicitradice.cz/2012/08/04/ ... ieta-gaps/Je to hodně informací, ale není nutné aplikovat všechno najednou. Je důležitá Vaše pohoda jako rodičů (alespoň předpokládám, že jste rodič dítěte). Dělejte to, co Vám teď přijde nejproveditelnější, a třeba brzo uvidíte nějaké výsledky a to Vás povzbudí k dalším změnám.
Závěrem bych Vám chtěla poděkovat, že řešíte, jak dítěti pomoci. Už tak určitě musíte řešit spoustu problémů s ním spojených a spousta rodičů toho pak má nad hlavu a nezajímají se o nějaké alternativní metody apod. Už jenom to, že to děláte, je důležité.