Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát zář 27, 2024 9:29 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 168 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ovocie a zelenina vseobecne
PříspěvekNapsal: úte dub 20, 2010 2:23 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř pro 09, 2009 5:11 pm
Příspěvky: 50
Bydliště: Zlín
je spatne, kdyz snim zeleninovy salat a 5-10 minut pote si dam ovoce? vychazim z toho, ze ovoce a zelenina se nemaji kombinovat a nevim jestli i v tomto pripade vlastne nedelam z hlediska spravneho traveni chybu. \":?:\" dekuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ovocie a zelenina vseobecne
PříspěvekNapsal: úte dub 20, 2010 4:08 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28370
Bydliště: Poděbrady
haddock píše:
je spatne, kdyz snim zeleninovy salat a 5-10 minut pote si dam ovoce? vychazim z toho, ze ovoce a zelenina se nemaji kombinovat a nevim jestli i v tomto pripade vlastne nedelam z hlediska spravneho traveni chybu. \":?:\" dekuji.

To určitě děláte, odstup by se měl držet ideálně čtyři hodiny, nicméně většinou stačí dvě hodiny a již to nijak nevadí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ovocie a zelenina vseobecne
PříspěvekNapsal: úte dub 20, 2010 8:32 pm 
Offline

Registrován: ned úno 28, 2010 11:25 pm
Příspěvky: 218
Jak je to ze šťávami - ráno vždy vypiju 1l citrusové a pomerančové šťávy. Zhruba za hodinu piju zeleninovou šťávu (mrkev a č.řepu). Je tento odstup dostačující? Piju dohromady mrkvev 0,5 l smíchám z 0,5 l č.řepy - tato kombinace asi spolu nevadí.Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ovocie a zelenina vseobecne
PříspěvekNapsal: úte dub 20, 2010 8:42 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28370
Bydliště: Poděbrady
Sikora píše:
Jak je to ze šťávami - ráno vždy vypiju 1l citrusové a pomerančové šťávy. Zhruba za hodinu piju zeleninovou šťávu (mrkev a č.řepu). Je tento odstup dostačující? Piju dohromady mrkvev 0,5 l smíchám z 0,5 l č.řepy - tato kombinace asi spolu nevadí.Díky

To je v pohodě, tady stačí ta hodina bohatě, šťáva se vstřebá do těla za cca 20 minut. Ta kombinace vyhovuje s tím není problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: OVOCE JEN DOPOLEDNE??+Otazka cerstvosti
PříspěvekNapsal: úte kvě 11, 2010 5:48 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
V mnoha radach se rika ze odpoledne ovoce ma vice tendenci kvasit v tele nez dopoledne. \":(\"
Tyka se to jen nektereho ovoce(ktereho?), nebo i odpoledne mozno jist ovoce(do jake priblizne hodiny....?).

Pokud teprve zacinam jist vice cerstve ovoce, a nemam zatim odstavnovac, kolik minimalne by jste doporucoval asi tak snist ovoce za den? Napr.1-2 jablka, 1 banan, 1kiwi za den postacuje?(samozrejme cim vice tim lepe...jde mi o urcite voditko kdyz jim zrovna nektery den prevazne zeleninu, tak ovoce v ten den vubec neni potreba jist? \":?:\" Mate nejake priblizne procentualni voditko kolik treba tydne je vhodny pomer ovoce vuci zelenine---je to uplne jedno nebo ma vice prevazovat zelenina oproti ovoci? \":?:\"
Ktere ovoce by podle Vas melo nejvic byt zastoupeno v potrave (nase babicky pry rikavaly, ze kdo ji denne 1 jablko ten nebude potrebovat doktora..., takze jablko asi pro mne bude nejcastejsi ovoce...(a asi radeji z CR nez ta z dovozu). Kvuli zasaditosti asi jeste 1 citron denne... \"8)\" (kdyz jak znamo snizuje prekyseleni tela) \":)\"

Jak dlouho prumerne vydrzi podle Vas "pouzitelna" vetsina zeleniny a ovoce v lednici (4-6stupnu Celsia)?
Jake ovoce a zeleninu uz nepovazujete za prinosnou, kdyz cerstvost nelze vetsinou zajistit tak,ze bychom jedli cerstve sklizene ci utrzene primo ze stromu....Je taky otazka jak dlouho to bylo dopravovano a lezelo v obchode(i kdyz dobre uskladnena jablka vydrzi v pohode temer celou zimu...).


Naposledy upravil muflon dne úte kvě 11, 2010 5:59 pm, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte kvě 11, 2010 5:58 pm 
Offline

Registrován: čtv úno 18, 2010 12:38 pm
Příspěvky: 319
muflon píše:
? Napr.1-2 jablka, 1 banan, 1kiwi za den postacuje?

Mám na sebe odskúšané, že 1-2 jablká zjem nepokrájané úplne v pohode a za chvíľku som hladný. Ale keď si tie dve jablka
napríklad ošúpem a pokrájam na malé kocečky, šupnem tam trošku kokosu a poprípade k tomu pojedám sírnu patlanicu, tak je to neporovnateľne sýtejšie. Pár dni dozadu som si pokrájal asi štyri jablká na kocečky a myslel som, že to už nedojem.
Inak hore spomenutá kombinácia je u mňa tak na raňajky.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte kvě 11, 2010 6:04 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
mohy píše:
dve jablka
napríklad ošúpem a pokrájam na malé kocečky, šupnem tam trošku kokosu

Ten kokos mas predem namoceny? Pokud ano kolik minut(hodin) predem ho namocit....Ten kokos je tak zdravy ze ho jist casto??, nebo kolik polevkovych(cajovych) lzic davas na jedno jidlo do toho ovoce...? Mne slupka u jabka nevadi--vlaknina je potreba...a pokud jsou v ni nejake tezky kovy, tak snad je mms a vit.C a ocisty vylouci z tela... \":lol:\"
Dekuji za dobry tip s tim kokosem. \":P\"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte kvě 11, 2010 6:18 pm 
Offline

Registrován: čtv úno 18, 2010 12:38 pm
Příspěvky: 319
muflon píše:
Ten kokos mas predem namoceny? Pokud ano kolik minut(hodin) predem ho namocit....Ten kokos je tak zdravy ze ho jist casto??, nebo kolik polevkovych(cajovych) lzic davas na jedno jidlo do toho ovoce...? Mne slupka u jabka nevadi--vlaknina je potreba...a pokud jsou v ni nejake tezky kovy, tak snad je mms a vit.C a ocisty vylouci z tela... \":lol:\"
Dekuji za dobry tip s tim kokosem. \":P\"

Snídaně
Nakrájíme jablko, banán, pomeranč, kiwi, případně jiné sezónní ovoce. Přidáme trochu borůvek, malin, nebo jiných lesních plodů. Tím získáme základ zásadotvorného ovocného salátu. Do něho přimícháme pár dobře omytých rozinek, či jiného sušeného ovoce a něco málo kyselinotvorných potravin s cílem dodat tělu přiměřené množství lehce využitelných tuků, vitamínů, minerálů a enzymů. Kyselinotvorné potraviny již dávkujeme na lžíce, nebo kusy a tělu jich postačí velice malé množství. Přimícháme 1 – 2 polévkové lžíce čerstvě mletého máku nebo sezamu, 1 polévkovou lžíci strouhaného kokosu, 1 ks paraořechu, 10 ks mandlí, nebo lískových oříšků, nebo půlek vlašských ořechů. Ne všechno, pouze jednu z možností, a je nutné je střídat, protože každý druh ořechů obsahuje jiné pro tělo důležité látky. Dále přidáme 1 polévkovou lžíci extra viržin panenského olivového oleje a lehce poprášíme skořicí.

Ten kokos nenamáčam, rovno sypem zo sáčka. Večer si dám namočiť zopár mandlí a 1-2ks paraorechu. Od kedy som vyskúšal, tak už len namočené. Ešte na okraj spomeniem, že som kúpil tie najlacnejšie mandel aké boli a asi na tretí-štvrtý deň začali klíčiť, čo ma veľmi milo prekvapilo.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte kvě 11, 2010 8:43 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28370
Bydliště: Poděbrady
muflon píše:
V mnoha radach se rika ze odpoledne ovoce ma vice tendenci kvasit v tele nez dopoledne. \":(\"
Tyka se to jen nektereho ovoce(ktereho?), nebo i odpoledne mozno jist ovoce(do jake priblizne hodiny....?).

Pokud teprve zacinam jist vice cerstve ovoce, a nemam zatim odstavnovac, kolik minimalne by jste doporucoval asi tak snist ovoce za den? Napr.1-2 jablka, 1 banan, 1kiwi za den postacuje?(samozrejme cim vice tim lepe...jde mi o urcite voditko kdyz jim zrovna nektery den prevazne zeleninu, tak ovoce v ten den vubec neni potreba jist? \":?:\" Mate nejake priblizne procentualni voditko kolik treba tydne je vhodny pomer ovoce vuci zelenine---je to uplne jedno nebo ma vice prevazovat zelenina oproti ovoci? \":?:\"
Ktere ovoce by podle Vas melo nejvic byt zastoupeno v potrave (nase babicky pry rikavaly, ze kdo ji denne 1 jablko ten nebude potrebovat doktora..., takze jablko asi pro mne bude nejcastejsi ovoce...(a asi radeji z CR nez ta z dovozu). Kvuli zasaditosti asi jeste 1 citron denne... \"8)\" (kdyz jak znamo snizuje prekyseleni tela) \":)\"

Jak dlouho prumerne vydrzi podle Vas "pouzitelna" vetsina zeleniny a ovoce v lednici (4-6stupnu Celsia)?
Jake ovoce a zeleninu uz nepovazujete za prinosnou, kdyz cerstvost nelze vetsinou zajistit tak,ze bychom jedli cerstve sklizene ci utrzene primo ze stromu....Je taky otazka jak dlouho to bylo dopravovano a lezelo v obchode(i kdyz dobre uskladnena jablka vydrzi v pohode temer celou zimu...).

Já ho jím výhradně jako snídaně a většinou tak cca 40 dkg. Jíst se nezbytně nemusí, ale mě to takto vyhovuje. V mém případě to zhruba 1/3 váhového objemu, ale v příhodných měsících, kdy je kvanta čerstvého ovoce, to je i obráceně. Jablek jím kvanta, ale citróny prakticky žádné. Klidně i několik dní, ono v ní již i tak nic moc není a hlavní je, aby nebyla nahnilá, nebo plesnivá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Cervena cibule
PříspěvekNapsal: pát čer 04, 2010 7:55 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Nekde tady chvalite cervenou cibuli...
Cesnek ani paliva paprika mi nevadi, ale snedl jsem spolu s kys.zelim a hlivou celou jednu cerstvou nakrajenou cervenou cibuli a mam pocit ze mi to vypalilo celou pusu vic nez ten cesnek nebo papriky. \":twisted:\"

To prece musi likvidovat chutove bunky...Mate nejaky postup jak jist cibuli aby nebylo zdreveneni jazyka-mozna ji jist nikoli nakrajenou nejemno ale na kolecka? Korenite nebo solite cibuli aby pustila stavu a zmekla?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cervena cibule
PříspěvekNapsal: sob čer 05, 2010 7:25 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28370
Bydliště: Poděbrady
muflon píše:
Nekde tady chvalite cervenou cibuli...
Cesnek ani paliva paprika mi nevadi, ale snedl jsem spolu s kys.zelim a hlivou celou jednu cerstvou nakrajenou cervenou cibuli a mam pocit ze mi to vypalilo celou pusu vic nez ten cesnek nebo papriky. \":twisted:\"

To prece musi likvidovat chutove bunky...Mate nejaky postup jak jist cibuli aby nebylo zdreveneni jazyka-mozna ji jist nikoli nakrajenou nejemno ale na kolecka? Korenite nebo solite cibuli aby pustila stavu a zmekla?

Ano, červená cibule je opravdu třída a také má velice dobré výsledky, co se týká vlivu na zdraví člověka. Po kratším tréninku se jíst dá a nic nedělá, nijak ji neupravuji, pouze nakrájím a sním.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob čer 05, 2010 9:53 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Nektere zeleniny za syrova je dost obtizne kozumovat-napr.chřest, porek atd..

Jejich vyuziti bude hlavne asi na stavy(zpracujete nejak pak drť?), nebo je uvarit-jako v pripade chrestu. Porek blansirovany(kratce prejity varem nebo jen zality varici vodou a pockat...) mi velmi chutna, ale enzymy uz tam asi nebudou a vlaknina jak pisete jinde je z tepelne zpracovane zeleniny neprilis funkcni....

Jeste mne napada ze asi nejrozumnejsi krome stav bude z tech hure za syrova konzumovatelnych zelenin vhodne vyrabet kvasena pickles-ale nedovedu si treba predstavit pickles z chrestu a porku......
KTERE ZELENINY radeji NEPOUZIVATE(nebo je snad i varite)?-vim ze treba lilek nechvalite..., jeste jsou jine zeleniny bez kterych se "obejdeme"?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob čer 05, 2010 10:14 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28370
Bydliště: Poděbrady
muflon píše:
Nektere zeleniny za syrova je dost obtizne kozumovat-napr.chřest, porek atd..

Jejich vyuziti bude hlavne asi na stavy(zpracujete nejak pak drť?), nebo je uvarit-jako v pripade chrestu. Porek blansirovany(kratce prejity varem nebo jen zality varici vodou a pockat...) mi velmi chutna, ale enzymy uz tam asi nebudou a vlaknina jak pisete jinde je z tepelne zpracovane zeleniny neprilis funkcni....

Jeste mne napada ze asi nejrozumnejsi krome stav bude z tech hure za syrova konzumovatelnych zelenin vhodne vyrabet kvasena pickles-ale nedovedu si treba predstavit pickles z chrestu a porku......
KTERE ZELENINY radeji NEPOUZIVATE(nebo je snad i varite)?-vim ze treba lilek nechvalite..., jeste jsou jine zeleniny bez kterych se "obejdeme"?

Oba druhy se dají celkem bez potíží jíst syrové, ale chřest je vhodnější tepelně upravený a rozmixovaný na džus. Pórek zásadně jím syrový, tam tepelnou úpravou pouze ztrácíte a nic se získat nedá. Na pickles se oboje hodí, pokud je nastrouháte a doplníte jinou zeleninou, tak s tím nebude problém. Lilek určitě nejím v žádné podobě a jinak jím asi všechno, nemám žádné favority ani neoblíbené druhy. Sice mám vždy období, kdy si oblíbím konkrétní druh a po nějaké době ho zase celkem cíleně vynechávám, ale pak se k němu opět vrátím, čili jde pouze o momentální chutě, ne trvalý odpor. Je pravdou, že některé druhy jím pouze jako sezónní zboží a jinak je nevyhledávám, třeba cukety, velice okrajově petržel a pastinák.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned čer 06, 2010 12:54 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Jarda píše:
Je pravdou, že některé druhy jím pouze jako sezónní zboží a jinak je nevyhledávám, třeba cukety, velice okrajově petržel a pastinák.

Petrzel(+pastinak) mi treba zrovna chutna(kaderava i sladky koren), a to je dobre kvuli redukovani pachu cesneku ze......Cukety ty mam taky rad, jen nevim asi nakrajet a jist jako okurku(asi cukety neloupete ze), nebo radeji udelat z ni stavu?

Cibuli kdyz rozkrojim na pul a nesnim(ta cervena je sila), mohu ji dat do lednice a pouzit dalsi den? (nakrajena nadrobno na vzduchu horkne ale ta pulka kdyz by se druhy den trochu okrojila vrstva ve styku se vzduchem, tak by to jeste mozna slo...Do stavy bych ji radej nepouzil aby nezkazila napoj, ale jist by se druhy den snad dala?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned čer 06, 2010 7:45 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28370
Bydliště: Poděbrady
muflon píše:
Petrzel(+pastinak) mi treba zrovna chutna(kaderava i sladky koren), a to je dobre kvuli redukovani pachu cesneku ze......Cukety ty mam taky rad, jen nevim asi nakrajet a jist jako okurku(asi cukety neloupete ze), nebo radeji udelat z ni stavu?

Cibuli kdyz rozkrojim na pul a nesnim(ta cervena je sila), mohu ji dat do lednice a pouzit dalsi den? (nakrajena nadrobno na vzduchu horkne ale ta pulka kdyz by se druhy den trochu okrojila vrstva ve styku se vzduchem, tak by to jeste mozna slo...Do stavy bych ji radej nepouzil aby nezkazila napoj, ale jist by se druhy den snad dala?

S petrželí opatrně ve velkém množství je dost nebezpečná a totéž platí pro pastinák, cuketa se dá jíst jako okurka prakticky ve všech úpravách. Cibule by se měla zpracovat od rozkrájení co nejdříve a skladování po oloupání a rozkrojení rozhodně vhodné není.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 168 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz