pefi píše:
S ledvinami se to traduje, ale podle mých zdrojů je to blud. Kořeny to má ve studii, kde měli nějakou hypotézu, pacienti pili vitamín C, následně v moči hledali něco, co tam nakonec nebylo, a potom ještě jeden den starý vzorek dali na další analýzu a našli tam oxaláty. Jelikož oxaláty mohou způsobovat ledvinové kameny, tak bílé pláště začaly šířit paniku, že vitamín C může způsobovat ledvinové kameny.
Problém je v tom, že ten vzorek moči nechali dlouho stát na vzduchu, kde zoxidoval. Když si namícháte vitamín C a necháte ho stát na stole, tak postupně mění chuť - očividně dochází k nějaké reakci a z původně příjemné chuti se stává chuť nepříjemná. Proto je potřeba vitamín C pít do cca 15 mintu po namíchání.
Problém s megadávkami není s ledvinami, ale v tom, že vitamín C ovlivňuje metabvolismus mědi a ve výsledku si dlouhodobým příjmem megadávek lze vyrobit jak deficit, tak přebytek mědi, může to mít nedobrý vliv na cerulioplasmin. Ale po dobu několika týdnů jsou podle mé osobní zkušenosti vysoké dávky vitamínu C bez problémů - já jsme se řídil chutí a tělo si řeklo kdy chce ještě a kdy už má dost, některé dny jsem se dostal k 20 gramům za den.
Zvláštní, jak účinné a bezpečné látky, které se právě kvůli těmto vlastnostem dost často kombinují, ovlivňují právě metaloproteinázy. To jistě není náhoda a doporučil bych se zaměřit ve výzkumu chování breberek jak na vliv chelátorů těchto kovů - extracelulárně (kde nedostatek mědi bude prospívat goaldům) a intracelulárně působících (zvyšující se koncentrace mědi uvnitř buněk zastavuje vývoj eukaryotů), tak inhibitorů odtoku z napadených buněk - P-type ATPázy, efluxní a protonové pumpy.
Subantimicrobial Dose Doxycycline Worsens Chronic Arthritis-Induced Bone Microarchitectural Alterations in a Mouse Model: Role of Matrix Metalloproteinases?
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2019.00233/fullCopper Transporting P-type ATPases and Human Disease
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12539960/