Potřebnou denní dávku vitamínu D si můžete zkusit spočítat na webové kalkulačce:
https://kiweno.com/en/vitamin-d-calculator/Tato kalkulačka (nejlepší, kterou jsem zatím našel) vám na základě vaší tělesné hmotnosti jednak odhadne, kolik do sebe musíte dostat celkem, abyste se dostala na požadovanou hladinu a taky doporučí udržovací dávku na základě tělesné hmotnosti.
Pokud zadám počáteční stav 25 ng/ml, cílový stav 40 ng/ml, hmotnost 60 kg a že se na cílovou hladinu chcete dostat za 30 dní, tak mi vyjde:
Musíte doplnit celkem: 126 000 I.U.
Denní dávka pro dosažení cílového stavu během 30 dní: 4200 I.U.
Udržovací dávka: 2 628 I.U. pro udržení 30 ng/ml, 3942 IU pro udržení hladiny 60 ng/ml.
Doporučení brát k tomu:
200 mg hořčíku denně
120 ug K2 denně
Jsou to jenom odhady, protože záleží i na věku a dalších nepodchytitelných faktorech, ale i tak je to lepší, než střelba na slepo.
V Saudské Arábii zjistili, že u lidí s průměrným BMI cca 30 (tedy nadváha) jim denní dávka ve výši 2000 IU nestačí na udržení hladiny 30 ng/ml a během tří měsíců lidem, kteří brali 2000 IU denně, klesla z původních cca 35 ng/ml na cca 25 ng/ml.
Před tím provedli doplnění na 35 ng/ml tím, že ti lidé brali ekvivalent 7000 IU denně po dobu tří měsíců.
Hmotnost člověka (přesněji množství tuku) je vemi podstatným faktorem pro určení potřebné dávky.
Podstatné je, že pokud člověk potřebuje udržovat vyšší hladinu, tak stoupá i udržovací dávka, takže pokud to člověk nepřehání, tak dávkami pod 3000 IU pro 60 kg dospělého se nelze předávkovat ani dlouhodobě.
----
Kalkulačka má své mouchy - nezohledňuje během doplňovací fáze průběžnou spotřebu vitamínu D, takže pokud zadáte dlouhý čas pro doplnění, tak vám vyjde, že doplňovací dávka je nižší, než udržovací, což je samozřejmě nesmysl. Ale díky tomu je její použití poměrně bezpečné vůči riziku předávkování, protože fakticky pro doplnění budete potřebovat nejspíš trochu víc, než je vypočtená doplňovací dávka připadající na jeden den.