Pridam moji uz vice nez rocni zkusenost s kefirem:
Kefirky uz mam druhou odrudu a obe jsou dosti podobne i pres to, ze kazda sou z jineho kontinentu. Obe varky jsou velmi velmi hodne kdyz je necham treba 2 tydny v lednici spat nebo jim na stridacku micham smetanu nebo obyc mleko. Vetsi problemy maji paradoxne kdyz jim stridam kozi a kravske mleko.
Hodne sem experimentoval s mandlovym a kokosovym mlekem (oboje cerstve delane doma) a vysledky byly docela slusne. Pro potencialni zajemce:
Kokosovy kefir
1 hrnek kokosu
2 hrnky vody
Rozmixovat, zcedit a pridat kefirky. Postup potom je dosti podobny a chce to ochutnavat a cuchat kdy uz je varka hotova. Kysane kokosove mleko ma docela slusny projimavy ucinky oproti normalnimu kefiru
Po jedne davce kokosoveho mleka je dobre houbicky zase vratit do kravskeho mleka na jednu normal davku a pak zase na preskacku do kokosoveho.
Nejlepsi tip, ktery jsem ale nasel na netu je tzv."sekundarni fermentace". Neni to pouhe ulezeni kefiru v lednici. Je potreba (optimalne) citron nebo pomerance (chemicky NEosetrena kura), ktery sou oloupe a spolu s par platky duziny se daji do kefiru na 4 az 12 hodin. Vysledna chut kefiru je naprosto bozi a kefir potom chutnal i pritelce, ktera ho normalne nepije. Podobnym zpusobem sem zkousel sekundarne infikovat i dalsi varky kefiru a moc dobrou chut sem dosahnul s par kostkami ananasu nebo jahod, ale klasicky citron je vitez. Docela narez je i par kousku cibule a strouzku cesneku.
Jinak sekundarni fermentace v pokojove teplote je proveditelna i bez pridani dalsich surovin a podle Dona (jeden z expertu na kefiru) to hodne navysuje nutricni hodnotu kefiru a vyuzitelnost ruznych latek/vitaminu atd. Takze kefir aspon par hodin po scezeni nechat na kuchynske lince.
Anglicky zdroj na sekudarni fermentaci
http://www.culturedfoodlife.com/how-to-second-ferment-kefir/